Hosszú és drámai mérkőzést követően bejutott Simona Halep az ausztrál nyílt teniszbajnokság nyolcaddöntőjébe. A világelső román teniszező 4-6, 6-4, 15-13 arányban győzte le az amerikai Lauren Davist, 3 óra és 45 perc játék után.

Ez volt a 26 éves Halep pályafutásának legdrámaibb és leghosszab mérkőzése. A román lány három meccslabdát hárítva múlta felül a világranglista 76. helyén álló, igen agresszívan játszó ellenfelét, és – bár nem a legjobb formáját hozta – sikerült a legjobb 16 közé jutnia az év első Grand Slam-tornáján, miután tavaly és tavalyelőtt már az első fordulóban búcsúzott a küzdelmektől Melbourne-ben.

Az amerikai játékos kezdte jobban a találkozót, 1-0-ra, majd 2-1-re vezetett. Ezután Halep egyenlített, majd elvette Davis adogatását (3-2), sajátját azonban nem tudta hozni. Az amerikai 5-4-es vezetésénél Halep adogatott, de sokat hibázott, és végül Davis nyerte a játszmát 6-4-re.

A második szettet is jól kezdte az amerikai, Halep azonban megnyert sorozatban három játékot, 3-2-nél bréklabdát hárított, és 6-4-re hozta a játszmát.

A döntő szettben is Davis nyerte az első játékot, aztán Halep elhúzott 3-1-re, és úgy tűnt, hogy könnyű dolga lesz. Az amerikai azonban nem adta fel, megnyert sorozatban három gémet, és 4-3-ra vezetett. Halep egyenlített (4-4), majd elvette az amerikai adogatását, de nem sikerült lezárnia a mérkőzést. 5-5-nél ismét brékelt a konstancai lány (6-5), saját adogatását azonban nem tudta hozni. 8-7-es állásnál harmadszor adogathatott a mérkőzésért Halep, de ezúttal sem tudta behúzni a találkozót. 11-10-es vezetésnél három mérkőzéslabdához jutott Davis, Halep azonban hárította ezeket, és egyenlített 11-11-re. Ekkor az amerikai orvosi szünetet kért, mert gondok voltak az egyik lábujjával, de – Halep öt bréklabdája ellenére – sikerült hoznia az adogatását (12-11). Ezt követően mindkét játékos nyerte a saját szerváját, Davisnek azonban ismét orvosi ápolást kellett kérnie. 13-13-as állásnál Halep elvette az amerikai adogatását, majd hozta a sajátját, és végül 15-13-ra nyerte a döntő játszmát, amely 2 órát és 23 percet tartott.

A román lány négy ászt ütött a mérkőzésen, ellenfele egyet sem, Halep négy kettős hibát vétett, Davis hetet. Utóbbi hatékonyabban ütötte első szerváit (69%-65%), a második szerva tekintetében azonban Halep jobbnak bizonyult (52%-37%). Simona 22 bréklabdából hetet értékesített (31%), Davis hatot a 16-ból (37%). Halep 27 nyerő ütést mutatott be, Davis 52-t, előbbinek 39 ki nem kényszerített hibája volt, utóbbinak 73.

Simona Halepnek az ausztrál Ashleigh Barty és a japán Naomi Osaka közötti mérkőzés győztesével kell majd megküzdenie a negyeddöntőbe jutásért.

Agerpres

Fucsovics Márton / Fotó: AFP / Facebook

Fucsovics nyolcaddöntős, Federer következhet

A világranglistán 80. magyar játékos – aki életében először főtáblás Melbourne-ben – a moldovai Radu Albot és a 13. helyen kiemelt amerikai Sam Querrey bravúros búcsúztatása után, Kuhárszky Zoltán 1983-as menetelése óta az első magyar férfi volt, aki bejutott az év első Grand Slam-tornáján a 32 közé. Ott a 93. helyen álló Kicker várt rá, akit eddigi egyetlen találkozójukon 6:3, 6:0-ra vert idén újévkor az indiai Púnában.

A hozzá hasonlóan 25 éves ellenfél Melbourne-ben nagyobb ellenállást tanúsított, de 4:3-nál elvesztette az adogatását, majd a precízen játszó magyar kiszerválta a 41 perces szettet (6:3).

A folytatásban Fucsovics rögtön brékelt, 2:0-ra elhúzott, majd 2:1-nél a dél-amerikai ápolási szünetet kért a lábujjait fájlalva. A nyíregyházi teniszezőt azonban nem zökkentette ki a hatperces pihenő, stabil alapvonaljátékkal tartotta előnyét, majd 5:3-nál játszmalabdához jutott. Ekkor Kicker kettős hibát ütött, így 1 óra 21 perc után Fucsovics már kétszettes előnyben volt (6:3).

Az egyre többet rontó és egyre kedvetlenebb argentin a harmadik felvonás elején is elbukta a szerváját. Fucsovics 3:0 után pedig már nem lassított: "semmire" vette el Kicker adogatását, aki 5:0-nál még hozott két gémet, de ennél többre már nem futotta az erejéből. A magyar játékos 1 óra 56 perc alatt bejutott a nyolcaddöntőbe, ahol – vélhetően hétfőn – a címvédő és ötszörös bajnok Roger Federer várhat rá, ha a svájci szupersztár még szombaton legyőzi a francia Richard Gasquet-t.

"MEGVAAAANNNN!!!!" – ujjongott Facebook-oldalán a boldog győztes. "Nincs mit mondani, minden ott volt a pályán. Tudtam, hogy kemény lesz, neki is nagyszerű hete volt itt, ezért nagyon figyeltem az elejétől. A szervákat jól éreztem, és ez sokat segített, összességében végig tudtam kontrollálni a meccset" – írta bejegyzésében, hozzátéve: "Gyerünk tovább, mert még nincs vége!"

Harmadik győzelmével Fucsovics várhatóan a 62-63. helyre jön fel a világranglistán, és átszámítva már 48,6 millió forint keresetnél tart Melbourne-ben. Egyben beállította a 2016-ban, 72 évesen elhunyt Baranyi Szabolcs magyar rekordját, aki 1973-ban volt nyolcaddöntős az Australian Openen.