MTI Fotó: Illyés Tibor

A magyar labdarúgó-válogatott 5-2-re kikapott Svájc vendégeként a világbajnoki selejtezősorozat kilencedik fordulójának szombati játéknapján.

A párharc 46. mérkőzésén 30 magyar győzelem és 5 döntetlen mellett ez volt a 11. svájci siker. A magyarok, akik 41 éve nyeretlenek Svájcban, először kaptak ki Bázelben.
A tízpontos magyarok az utolsó, keddi fordulóban Feröer-szigetek csapatát fogadják a Groupama Arénában, ahol egy pont is elég számukra a harmadik hely megtartásához. Mivel előrébb nem tud lépni a nemzeti együttes, így – ahogy 1986 óta mindig – biztosan lemarad a vb-ről.

Európai vb-selejtezők, 9. forduló: B csoport:
Svájc-Magyarország 5-2 (3-0)
––––––––––––––
Bázel, St. Jakob Park, 32 018, v.: Paolo Tagliavento (olasz)
gólszerzők: Xhaka (18.), Frei (20.), Zuber (43., 49.), Lichtsteiner (83.), illetve Guzmics (58.), Ugrai (89.)
sárga lap: Ugrai (35.), Elek (44.)

Svájc:
–––
Yann Sommer – Stephan Lichtsteiner, Fabian Schär, Johan Djourou, Francois Moubandje – Remo Freuler (Eren Derdiyok, 84.), Fabian Frei (Denis Zakaria, 73.), Granit Xhaka – Xherdan Shaqiri, Haris Seferovic (Breel Embolo, 63.), Steven Zuber

Magyarország:
––––––-
Gulácsi Péter – Bese Barnabás (Lang Ádám, 33.), Kádár Tamás, Guzmics Richárd, Korhut Mihály – Pátkai Máté, Elek Ákos (Márkvárt Dávid, 56.)- Varga Roland (Sallai Roland, 69.), Nagy Ádám, Lovrencsics Gergő – Ugrai Roland

I. félidő:
–––––
18. perc: Guzmics hazaadását követően Gulácsi megállította labdát, majd hátralépett, hogy nekifutásból messzire kirúgja azt, de elcsúszott, így Xhaka lecsapott rá és az üres kapuba gurított (1-0).
20. perc: Frei kapott passzt a magyar 16-os bal sarkánál, lövése megpattant Bese lábán, a labda pedig védhetetlenül tekeredett a hosszú sarokba (2-0).
43. perc: Lang rossz passza után Shaqiri ugratta ki a magyar 16-os bal oldalán Zubert, aki 10 méterről laposan a bal sarokba gurított (3-0).

II. félidő:
–––––-
49. perc: Seferovic passzolt Zuberhez, aki 23 méterről lőtt kapura, Gulácsi pedig mellé ütött a léc alá tartó labdának (4-0).
58. perc: egy bal oldali magyar szöglet után Kádár csúsztatta kapura a labdát, Sommer vetődve hárított, de a kipattanót Guzmics lőtte a bal sarokba (4-1).
83. perc: Lichtsteiner kapott labdát a 16-os jobb oldalán, éles szögből mértani pontossággal lőtte ki a jobb sarkot (5-1).
89. perc: Nagy jobb oldali beadását Sommer pontosan Ugraihoz paskolta, ő pedig okosan átfejelte a svájci kapus felett a labdát (5-2).

Már a mérkőzés kezdetén magához ragadta a kezdeményezést a svájci csapat. Egymást követték a hazai akciók, amelyek végén rendre tiszta lövőhelyzet alakult ki, de a távoli kísérletek eleinte elkerülték a magyar kaput, vagy éppen Gulácsi kezében landoltak. A magyarok szórványos ellentámadásai a bal oldalon futottak, ami azért érdekes, mert a svájciak egyik legjobbja, Lichtsteiner játszott jobbhátvédként.

Amikor kissé meddővé vált a hazaiak fölénye és megnyugodhatott Bernd Storck szövetségi kapitány együttese, hogy átvészelte az első negyedóra rohamait, akkor Gulácsi óriásit hibázott: egy hazaadásnál elcsúszott, így Xhaka pályafutása egyik legkönnyebb gólját szerezte. Nem kellett sokat várni a második svájci találatra sem, ami hasonlóan balszerencsés körülmények között esett, ugyanis Bese lábáról vágódott a labda a magyar kapuba.

Ezt a magyar szurkolók nem viselték jól, a hangosbemondón keresztül figyelmeztették őket, hogy ne rázzák a kerítést, erre válaszul a magyar szövetséget szidták kórusban. A pályán sem lett jobb a helyzet, mivel Besét sérülés miatt le kellett cserélni, helyét Lang vette át. A félidőből hátralévő időben még volt néhány svájci helyzet, melyekből eleinte les, vagy Gulácsi-bravúr miatt nem lett gól, de a végén még Zuber betalált, ezzel a svájciak egy félidő alatt bebiztosították sikerüket. Az egyetlen magyar kapura lövést Varga Roland eresztette meg szabadrúgásból közvetlenül a szünet előtt.

A folytatásban sem változott semmi, a hazaiak első támadásukból ismét betaláltak Zuber révén, de Gulácsi ekkor is hatalmasat hibázott. A svájciak nem álltak le, záporoztak a lövések a magyar kapura, Gulácsi többször szépen védett a bakijai után. A magyarok aztán egy szögletet követően váratlanul szépítettek, amit a vendégdrukkerek görögtüzekkel ünnepeltek, ezért ismét figyelmeztették őket. Ezt követően kissé alábbhagyott a lendület, a svájciak már nem erőltették annyira a támadások befejezését, de így is adódott néhány ígéretes lehetőségük, igaz egy ízben a magyar csapat is betalálhatott volna, végül Lichtsteiner gyönyörű lövése és Ugrai fejese is utat talált a kapuba.
"Gratulálok a svájci csapatnak, mert megérdemelte a győzelmet. Mi a kezdetektől magunkat vertük meg, egyrészt túl hátul védekeztünk, ráadásul az első gól nem mindennapi körülmények között született, a másodiknál pedig megpattant a labda. A szünetben próbáltam megnyugtatni a csapatot, utána volt lehetőségünk, gólokat is szereztünk. Tanulnunk kell a hibákból" – értékelt Bernd Storck.

"Meghálálták a bizalmat a játékosok. Csapatként futballoztunk, senki nem egyénieskedett. Az elejétől sok helyzetünk volt, jó néhányat ki is használtunk. Az egyetlen negatívum a második félidőben kapott két gól, de talán ez megbocsátható egy 5-2-es győzelem esetében" – mondta Vladimir Petkovic, a svájciak szövetségi kapitánya.