A magyar női kézilabda-válogatott súlyos vereséget szenvedett Norvégiától a női Európa-bajnokság középdöntőjében Nancyban. Az első körben szenvedő, ebbe a szakaszba hozott pont nélkül érkező címvédő teljesen megtáltosodott péntekre, és esélyt sem adott Kim Rasmussen együttesének, 38–25-re győztek az északiak.

A norvég csapat leradírozta a magyar első sort a pályáról Nancyban (Fotó: MTI/Kovács Tamás)

NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, FRANCIAORSZÁG

KÖZÉPDÖNTŐ

2. CSOPORT (NANCY)

NORVÉGIA–MAGYARORSZÁG 38–25 (19–12)

Nancy, 4600 néző. V: Christiansen, Hansen (dánok)

NORVÉGIA: KATRINE LUNDE – Aune 3, H. LÖKE 7, Brattset 1, V. KRISTIANSEN 4, Sanna Solberg, OFTEDAL 6 (1). Csere: Silje Solberg (kapus), REISTAD 4, HERREM 6, Jacobsen, Sulland 5 (4), Tomac, Arntzen 2, Waade, Ingstad. Szövetségi kapitány: Thorir Hergeirsson

MAGYARORSZÁG: Kiss É. – Lukács V. 1, Kovács A. 4 (3), Kovacsics 3, Mészáros R., Háfra N. 1, Schatzl Nadine. Csere: Bíró B. (kapus), Planéta 2 (1), Tóvizi 1, TÓTH G. 6 (4), Lakatos 1, Kazai 2, SZABÓ L. 3, Orbán Adrienn 1. Szövetségi kapitány: Kim Rasmussen

Az eredmény alakulása. 8. p.: 5–1. 11. p.: 6–3. 17. p.: 11–5. 24. p.: 14–10. 38. p.: 25–14. 47. p.: 33–19. 56. p.: 35–22

Kiállítások: 10, ill. 8 perc

Hétméteresek: 6/5, ill. 10/8

Korábban: Spanyolország–Németország 23–29 (9–17)

ÖSSZEFOGLALÓ

Nagy kérdés volt, hogy az ellentétes előjelek után mit várhatunk a magyar–norvég összecsapástól. A mieink előzőleg kiváló játékkal múlták felül a spanyolokat, míg a skandinávok sima vereséget szenvedtek a románoktól, így nulla ponttal kezdték a középdöntőt. Nos, mint utóbb kiderült, hatottak a norvég fogadkozások, és ellenünk nagyon odatették magukat az „életükért” küzdő északiak.

Újra Kiss Éva indított nálunk a kapuban, így ugyanazzal a csapattal álltunk fel, mint a spanyolok ellen. Az Eb-n eddig tőlünk a legtöbb gólt szerző Háfra Noémi első két lövése nem sikerült (sajnos a későbbiek sem, 1/7-tel zárta a félidőt), nem úgy a norvégoknak, akik kétgólos előnyre tettek szert. Thorir Hergeirsson játékosai a csoportkör után a védekezésük gyengeségéről beszéltek, ezúttal azonban minket jól meg tudtak állítani, ezt látva Kim Rasmussen már az ötödik percben időt kért (13).

Miután nem változott a helyzet, Planéta Szimonetta támadásban is fennmaradt, de a norvégok jól felléptek rá, nem tudott tisztán lőni – mint ahogy általában a társai sem. A kimaradó támadásainkból (Katrine Lunde négy lövésből hármat megfogott az elején) villámgyorsan indultak az északiak vagy éppen Stine Oftedal adott remek bejátszást a falba Heidi Lökének, míg mi a tizedik percben lőttük az első akciógólunkat Kovacsics Anikó révén.

Mire elkezdtük valamelyest felvenni a ritmust, a norvégok már 62-re megléptek. Rasmussen folyamatosan próbálgatta, mi lehetne az üdvözítő felállás, ám tartósan semmilyen összetételben nem találtuk a megoldást az összeálló norvég védekezéssel vagy mögöttük Lundéval szemben. A 18. percben hat volt a hátrányunk (6–12), majd a Kisst váltó Bíró Blanka bemutatott néhány védést, amit kihasználva feljöttünk négyre (10–14). Emberelőnyben megvolt a sanszunk a további zárkózásra, ehelyett újra hat lett a különbség.

Szabó Laura a kevés üde színfolt egyike volt a magyar csapatban (Fotó: MTI/Kovács Tamás)

Löke nemcsak a falban, hanem jó szokásához híven gyors indulásból is megjátszható volt, gyakran bal kézzel kapta le a labdákat, de Oftedal és Veronica Kristiansen is sok problémát okozott. Jól jellemezte a találkozó alakulását, hogy a szünetig Pálos-Bognár Barbara kivételével az összes játékosunk pályára lépett, illetve a 19–12-es norvég vezetésnél megszólaló dudaszót követően Rasmussen egyből beviharzott az öltözőbe.

Szünet után sem változott a játék képe, leginkább csak küszködtünk támadásban, míg a lendületbe jövő norvégok rendre megtalálták az utat a kapunkba, így amikor Rasmussen másodszor is időt kért, már 11 volt a hátrányunk (1425). Oftedal továbbra is tarthatatlan volt, ám igazából az egész norvég csapat elkapta a fonalat. Látszott, az elrontott csoportkör után nagyon meg akarták mutatni, hogy jóval több van bennük.

A hajrában már a cseresor játszott a norvégoknál, de ők is tartották a 13 gól körülre beálló különbséget, a vége is pont ennyi lett (25–38). Az biztos, hogy nem sokat rágódhatunk az eredményen, mert vasárnap 15 órától már Németország következik.