Pau Gasol / Fotó: EPA/Robert Ghement

Két csoportban tegnap legördült a függöny, ami azt jelenti, hogy megvan az első négy nyolcaddöntő párosítása.

Az A jelű hatosban Szlovénia és Franciaország a csoportelsőségért – és ezzel együtt egy viszonylag könnyebb ellenfélért – csapott össze Helsinkiben. Az ex-jugoszláv alakulat ötödik győzelmét is behúzta (95-78!) és veretlenül zárt. A két évvel ezelőtti kontinensviadalon a sorozat álomcsapatába választott Goran Dragics 22 pontja mellé Luka Doncsics 15-öt, Klemen Prepelics 14-et, Gasper Vidmar pedig 13-at szerzett. A másik oldalon Nando De Colo 16, Boris Diaw 13, Kevin Seraphin 12, Evan Fournier pedig 11 pontig jutott. A szlovénok 10-4-re nyerték a triplapárbajt és végül ez döntött.

A görög-lengyel összecsapás tétje az utolsó továbbjutó hely megszerzése volt, hiszen addig mindkét gárda 1-3-as mérleggel állt. A hellének szárnyaltak, 95-77-re nyertek és csoportnegyedikként várják a folytatást. Kostas Sloukas 26 (5x3), Nick Calathes pedig 24 (4x3) pontot szerzett, míg a másik oldalon csak Damian Kulig (26p, 3x3) remekelt igazán.

A két évvel ezelőtt bronzérmes franciák veresége után megnyílt az út a finnek bravúros csoportmásodik helye felé. Meglepetésre, Henrik Dettmann tanítványai csak nagyon nehezen tudtak felülkerekedni az addig minden mérkőzésüket elvesztett izlandiakon. A “halászok” adott ponton 9 ponttal vezettek, de végül 79-83 arányban alulmaradtak. A győztesek Lauri Markkanen (23 pont) és Sasu Salin (17) eredményességére támaszkodtak, míg a másik oldalon Jon Arnor Stefansson szerezte a legtöbb pontot, 13-at.

Az A-csoport végeredménye: 1. Szlovénia 10 pont, 2. Finnország 9, 3. Franciaország 8, 4. Görögország 7, 5. Lengyelország 6, 6. Izland 5.

A talán legkiegyensúlyozottabb erőviszonyok jellemezte B-jelű hatosban a német-litván meccsel indult a nap műsora, itt is a csoportelsőség megszerzése volt a tét. A 2015-ben Eb-ezüstérmes baltikumiak 89-72-re nyertek, Jonas Valanciunas 27 pontot dobott. A másik oldalon ezúttal is a színesbőrű Dennis Schrőder remekelt a maga 26 pontjával.

A grúzok és az olaszok is tétmérkőzéset vívtak, a győzelem utóbbiaknak éppenséggel a második helyet jelenthette, a grúzoknak pedig a negyediket. Az olaszok 64-49-re vezettek a 33. percben, de öt perccel később már csak két pont volt az előnyük (65-63). Szük egy peccel a lefújás előtt a grúzok átvették a vezetést (68-67), de a hajrá ellenfeleiknek sikerüölt jobban, akik 71-69-re nyertek. Marco Belinelli 15, Luigi Datome pedig 14 pntot szerzett a győzteseknek, míg a másik oldalon Michael Dixon jr. egy híján 30-at.

A házigazda Izrael és Ukrajna a szintén továbbjutást jelentő negyedik hely reményében csapott össze Tel Avivban. A várt hazai siker nem csak hogy elmaradt, de megsemmisítő vereséggé változott, ami a búcsút jelentette. Az ukránok 88-64-re nyertek és elcsípték a negyedik pozíciót.

A B-csoport végeredménye: 1. Litvánia 9 pont, 2. Olaszország 8, 3. Németország 8, 4. Ukrajna 7, 5. Grúzia 7, 6. Izrael 6.

A nyolc továbbjutó egy napot pihen, míg Lengyelország, Izland, Grúzia és Izrael befejezte. A szombati nyolccadöntők műsora:

Olaszország – Franciaország, Litvánia – Görögország, Szlovénia – Ukrajna és Finnország – Németország.

Csütörtökön zárulnak a küzdelmek az C-, illetve D-csoportban is. Kolozsvárott már minden eldőlt, úgyhogy a cseh-horvát, magyar-spanyol és montenegrói-román találkozók nem bírnak különösebb jelentőséggel. Az istambuli orosz-brit, belga-szerb és lett-török összecsapások mindegyike fontossággal bír, hiszen ebben a hatosban egyelőre csak annyi biztos, hogy a britek és a belgák csomagolhatnak. A D-csoportban biztosan a negyedik helyen záró magyar válogatottra nagyon erős ellenfél vár a vasárnapi nyolcaddöntőben, ez Lettország, Szerbia vagy Ororszország lehet.