Vojvoda Dávid tör kosárra (Fotó: fiba.basketball)

Remek hajrával, a magyar férfi válogatott 62-60-ra legyőzte Ukrajnát vasárnap Zaporizzsjában az Európa-bajnoki selejtezősorozat második fordulójában. A felmondási idejét töltő Ivkovics Sztojan tanítványai 14-10-re elvesztették az első negyedet, a többi hármat azonban megnyerték: 18-16, 19-18, 15-12.

Gyengébb dobószázalékok mellett a védőjáték döntött, annál is inkább hogy a magyarok nem kivesebb mint 9 büntetőt hagytak ki. Végig kiegyensúlyozott küzdelemben az ukránok két perccel a lefújás előtt vezettek utoljára, 58-57. Váradi kosarával és Allen büntetőjével a magyarok fordítottak, négy másodperccel a vége előtt azonban Herun büntetőkkel egyenlített.

A logikus időkérést követően Rosco Allen meglepte a hazai védelmet és passz helyett maga lódult meg a kosár fele, 62-60! A játékvezetők tanácstalanok voltak a hátralevő időt illetően, a hazaiaknak végül kevesebb mint egy másodperc maradt a rendelkezésükre, s semmi sem változott.

A magyar pontszerzők:  Vojvoda Dávid 11 (3x3), Keller Ákos 10, Benke Szilárd 9 (3x3), Váradi Benedek 9 (1), Rosco Allen 7, Ferencz Csaba7 (1), Perl Zoltán 5, Horti Bálint 4. A másik oldalon hárman is 12 pontot gyűjtöttek, Bobrov, Pusztovij és Herun.

Ez volt 2004 óta a két csapat egymás elleni kilencedik tétmérkőzése, az ukránok most 5-4-re vezetnek.

Az F-csoport másik mérkőzésén az Európa-bajnok szlovénok 85-78-ra verték az osztrákokat. A folytatásig a sorrend: 1. Magyarország 4 pont, 2. Ukrajna 3p (+13), 3. Szlovénia 3p (+5), 4. Ausztria 2p.

A további műsor: november 27: Szlovénia-Ukrajna és Ausztria-Magyarország. november 30: Szlovénia-Magyarország és Ukrajna-Ausztria. 2021. február 18: Magyarország-Ukrajna és Ausztria-Szlovénia. 2021. február 21: Magyarország-Ausztria és Ukrajna-Szlovénia.

Az A-csoportba osztott román válogatott a hétfőn este lépett pályára Tel Avivban Izrael ellen.

Ugyanabban a kvartettben, bombameglepetésre, vasárnap, Zaragozában, a lengyelek 80-69-re verték a világbajnok spanyolokat. A házigazdák 19-15-re nyerték az első negyedet, a másodikban és a harmadikban azonban összesen félszáz pontot kaptak és esélyük sem volt a győzelemre.

AJ Slaughter 26  (4x3), Aaron Cel 17, Michal Sokolowski pedig 13 pontot szerzett a győzteseknek, míg a másik oldalon Sergio Scariolo szövetségi kapitány legfeljebb Dani Diez (16p) és Sebastian Saiz (15p) teljesítményével lehet elégedett.

További vasárnapi eredmények: Oroszország-Észak Macedónia 77-67 (B-csoport), Észtország-Olaszország 81-87 (b), Svájc-Finnország 64-69 (E), Szerbia-Grúzia 90-94 (E), Négy csoportban hétfőn este játszottak.

A nyolc selejtezőcsoportból a legjobb három jut tovább, a jövő évi kontinensviadal négy házigazdája – Csehország, Grúzia, Németország és Olaszország – azonban mindenképpen tagja lesz a 24-es mezőnynek.