Fotó: Red Bull Racing/Getty Images

A Forma-1 71. idényének tizennyolcadik, azaz utolsó versenyét, a 12. Abu-dzabi Nagydíjat, a holland Max Verstappen (Red Bull) nyerte a két Mercedes-pilóta, Valtteri Bottas és Lewis Hamilton előtt.

A 55 körös, 21 kanyarral nehezített viadalon vb-pontot szerzett még a thai-brit és Alexander Albon (Red Bull), a brit Lando Norris (McLaren), a spanyol Carlos Sainz jr. (McLaren), az ausztrál Daniel Ricciardo (Renault), a francia Pierre Gasly (AlphaTauri), a kanadai Lance Stroll (Racing Point) és a francia Esteban Ocon (Renault).

A leggyorsabb körért járó pluszpontot Ricciardo kapta.

A Yas Marina Circuit 5,554 km-es aszfaltcsíkján először 2009-ben versenyeztek. Bár Hamilton (McLaren-Mercedes) indult az első rajtkockából, a győzelem másvalakit illetett, hiszen a brit a 20. körben fékhiba miatt feladta. Az első két helyen a Red Bull-Renault-k végeztek, Sebastian Vettel és az ausztrál Mark (Alan) Webber, a brit Jenson (Alexander Lyons) Button (Brawn GP Mercedes) lett a harmadik.

Tavaly Hamilton rajt-cél győzelemet aratott Verstappen és Leclerc előtt.

Vasárnapig a brit ötször nyert Abu-dzabiban, Vettel háromszor, Räikkönen, Nico Rosberg és Bottas pedig egy-egy alkalommal. Hamilton 8, Vettel pedig 7 dobogós helyezéssel szerepel a rangsorban.

Az idényzáró versenyt megelőzően a Mercedes 6, a Red Bull 3, a McLaren és a Lotus pedig egy-egy elsőséget szerzett. Az erőforrásokat tekintve csak a Mercedes (7) és a Renault (4) tudott nyerni a Egyesült Arab Emirátusokban.

Hamilton ötször indult az első rajtkockából, 2-2 pole-pozíciót szerzett Vettel és Rosberg, míg Webber, Bottas és Verstappen egyformán egyet.

A koronvírus-fertőzéstől viszonylag hamar megszabadult Hamilton csak az ötödik volt az első szabadedzésen, Verstappen, Bottas, Ocon és Albon is gyorsabb volt nála. Először egy Forma-1-es járgányban, Mick Schumacher valamivel kevesebb mint 4 másodperces hátránnyal végzett a 18. helyen. A hétszeres világbajnok Michael 21 esztendős fia jövőre ül egy Haas-versenyautó kormánya mögé, miután korábban Forma-3-as és Forma-2-es világbajnokságot is nyert. A Romain Grosjeant helyettesítő Pietro Fittipaldi a 19. lett. Leclerc “Danke Seb” (Köszönöm Seb) felirattal a sisakján búcsúztatta négyszeres világbajnok csapattársát, aki jövőre a a Racing Pointból Aston Martinná változott istállónál folytatja.

A második szabadedzésen Bottas 0,203 másodpercet vert Hamiltonra, aki azonban mindkét Red Bullnál gyorsabb volt. A száguldás során Räikkönen Alfa Romeo-ja kigyulladt, de a finn pilótának nem esett bántódása.

A Red Bull-ok – Verstappen és Albon – mindenkinél gyorsabbak voltak, s a két Renault, Ricciardo és Ocon mögött Norris zárt Hamilton előtt. Bottas a kilencedik időt autózta, Stroll és Sainz jr. nyomában.

Az időmérőt elkerülték a meglepetések. Az első 18 perc végén a Williams-ek (Russell és Latifi), a Haas-ok (Magnussen és Fittipaldi) továbbá Räikkönen (Alfa Romeo) búcsúztak, a Q2 15 percét követően pedig Giovinazzi (Alfa Romeo), Pérez (Racing Point), Vettel (Ferrari) valamint a Renault-k, Ricciardo és Ocon.

Az idei világbajnokságon először nem Mercedes-pilóták autózták a legjobb időt az utolsó 12 percben. A leggyorsabb Verstappen (1:35.246p) volt Bottas (1:35.271p) és Hamilton (1:35.327p) előtt, mindhárman a korábbi pályacsúcson belül teljesítettek. Hamilton második vonalbeli társa Norris, míg a harmadik vonalból Albon és Sainz jr, a negyedikből Kvjat és Stroll, az ötödikből pedig Gasly és Ocon indulhatott. Három hellyel sorolták hátrébb Leclerc-t a múlt héten okozott baleset miatt, míg Pérez és Magnussen erőforráselemek cseréjéért került a rajtrács végére.

A rajt sima, nincs koccanás, a Ferrarisok helyet cserélnek, most Vettel áll Leclerc előtt.

A 2. körben Magnussen már nem serehajtó, Gasly pedig megelőzi Ocont.

Verstappen a leggyorsabb, Pérez pedig megkezdi a felkapaszkodást.

A 6. körben előzés, visszaelőzés és még egy visszaelőzés: Albon végül Norris előtt marad.

A 8. körben Pérez már a 15. és lassacskán alkonyodik a Yas Marinán. A konstruktőrük dobogójának harmadik fokáért folyó ádáz csatában most éppen Racing Point (202p), McLaren (200p) a helyzet.

A 10. körben Pérez autója lelassul a 19-es kanyar után, a mexikói félrehúz ugyan, de amíg a járgányt ki tudják vinni a pályáról, VSC lép érvénybe, majd a biztonsági autó is bejön.

Nyomában a mezőny szinte testületileg cserél kemény keverékű abroncsokra, csak a Ferrarik és Ricciardo képeznek kivételt.

A száguldás a 13. kör végén indul újra, Sainz jr. megelőzi Leclerc-t, Verstappen pedig körrekordot fut.

A 16. körben Stroll Leclerc elé vág, de a monacói visszaelőz.

A 17. körben Sainz jr. Vettel mellett megy el, de megtudja, hogy a bokszutcában vétett hibája miatt büntetésre számíthat. A vizsgálat eredményét a verseny után szándékoznak közölni, de végül mindez elmarad, a spanyol marad vb-pontjaival.

A lerongyolódott gumikkal vánszorgó Leclerc-t Gasly és Ocon is megelőzi, s végre kihívják a bokszutcába – a mezőny végére tér vissza.

Onnan kezdi meg a felkapaszkodást, miközben Hamilton gyorsabb csapattársánál.

A 30. körrel kezdődően a 8-12. helyek táján a legnagyobb a tolongás, ádáz csata folyik a vb-pontokért. Gasly Strollt, majd Vettelt is megelőzi, Leclerc pedig már a 14.

Már csak Ricciardo és Vettel nem ment ki kerékcserére, de ez nem érződik tempójukon – a nagy tapasztalat segít.

A németet a 36. körben hívják ki, a 15. helyre tér vissza.

Ricciardo viszont a 40. körig húzza és sikerül Gasly elé kijönnie, a hetedik helyre.

A 42. körben Vettel egy helyet javít, Russellt megelőzve már a 14.

Tíz kör van hátra amikor Bottas előnye Hamiltonnal szemben 2 másodpercre olvad. Ocon is ragad Strollra, de egyik esetben sem változik a sorrendben.

Az 53. körrel kezdődően többen is rákapcsolnak a pluszpont reményében, s a leggyorsabb kört végül Ricciardo futja meg az utolsó párszáz méteren. Ideje 32 ezredmásodperccel jobb a Verstappenéénél, s ez még egy pontot hoz az ausztrálnak.

A honlapos szavazás szerint Verstappen a nap hőse, Vettel és Ricciardo előtt.

Fotó: Red Bull Racing

A Forma-1 történetének 1035. versenyén Verstappen pályafutása 10. győzelmét aratta, a Renault pedig 400. vb-rajtját ünnepelte. Magnussen, Kvjat, sőt Pérez is egyelőre elbúcsúzott a Száguldó Cirkusztól, míg Räikkönen 329. F1-rajtját pipálta ki Abu-dzabiban.

A 2020-as világbajnokság végeredménye:

Pilóták: 1. Hamilton (341+6=347 pont), 2. Bottas (221+2=223p), 3. Verstappen (211+3=214p), 4. Sergio Pérez (125p), 5. Ricciardo (117+2=119p), 6. Albon (105p) és Sainz jr. (104+1=105p), 8. Charles Leclerc (Ferrari, 98p), 9. Norris (95+2=97p), 10. Stroll (75p) és Gasly (75p), 12. Ocon (61p), 13. Sebastian Vettel (Ferrari, 33p), 14. Danyiil Kvjat (AlphaTauri, 32p), 15. Nico Hülkenberg (Racing Point, 10p), 16. Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo, 4p) és Kimi Räikkönen (Alfa Romeo, 4p), 18. George Russell (Mercedes, 2+1=3p), 19. Romain Grosjean (Haas, 2p), 20. Kevin Magnussen (Haas, 1p).

Konstruktőrök: 1. Mercedes 573 pont, 2. Red Bull 319p, 3. McLaren 202p, 4. Racing Point 195p (15 pont levonva), 5. Renault 181p, 6. Ferrari 131p, 7. AlphaTauri 107p, 8. Alfa Romeo 8p, 9. Haas 3p.

Erőforrások: 1. Mercedes 768p, 2. Honda 425p, 3. Renault 383p, 4. Ferrari 142p.