Fotó: Mercedes

A finn Valtteri Bottas (Mercedes) nyerte Szuzukában a 35. Japán Nagydíjat, az idény 17. versenyét. A négyszeres világbajnok brit Lewis Hamilton (Mercedes) harmadik lett, az első rajtkockából indult német Sebastian Vettel (Ferrari) mögött.

Az 53 körös (és 18 kanyaros) viadalon vb-pontot érő helyen zárt még a thai-angol Alexander Albon (Red Bull), a spanyol Carlos Sainz jr. (McLaren), az ausztrál Daniel Ricciardo (Renault), a monacói Charles Leclerc (Ferrari), a francia Pierre Gasly (Toro Rosso), a mexikói Sergio Pérez (Racing Point) és a a német Nico Hülkenberg (Renault). Csak a holland Max Verstappennek (Red Bull) nem sikerült befejeznie a versenyt.

A leggyorsabb körért járó plusz-pontot Hamilton kapta.

Az első Japán Nagydíjat 1976-ban rendezték meg, az amerikai Mario (Gabriele) Andretti (Lotus Ford Cosworth) nyert a francia Patrick (André Eugene Joseph) Depailler (Tyrell Ford Cosworth) és a brit James (Simon Wallis) Hunt (McLaren Ford Cosworth) előtt.

Tavaly Mercedes-dupla volt, Hamilton gyorsabb volt Bottas-nál, míg a harmadik helyre Verstappen (Red Bull TAG Heuer) jött be.

Vasárnapig Michael Schumacher 6, Hamilton 5, Vettel pedig 4 győzelemet aratott a felkelő nap országában, ahol Räikkönennek is sikerült egyszer nyernie.

Ami konstruktőröket illeti, az idei versenyt megelőzően a McLaren 9, a Ferrari 7, a Mercedes pedig 5 sikert aratott Japánban.

Az első két szabadedzést Bottas nyerte csapattársa, Hamilton előtt, a Ferrariknál pedig a második tréningen Verstappen is gyorsabb volt.

A közelgő ítéletidőre való tekintettel a szombati műsort törölték, hiszen a Hagibisz névre keresztelt, ritkán látott erősségű tájfun semmi jót nem ígért és a rendezők semmit sem akartak kockáztatni.

Harmadik szabadedzés tehát nem volt és azt is megelőlegezték, hogy ha Hagibisz közbeszól, vasárnap, közép-európai idő szerint hajnali 4-kor tartják meg az időmérőt.

A japán versenyek történetében negyedszer az időmérő és a száguldás is egy napra esett. Vettel volt a leggyorsabb (pályafutása 57. pole-pozíciója volt ez) és Leclerc révén a Ferrari kisajátította az első sort. Következtek a Mercedesek, Bottas és Hamilton, a Red Bullok, Verstappen és Albon, valamint a McLarenek, Sainz jr. és Lando Norris.

A rajtot Bottas kapja el a legjobban és már az első kanyar előtt az élre tör a beragadt Ferrarik előtt. Az első kanyarban Leclerc kitolja a pályáról Verstappent, aki megpördül és a 18. helyre tér vissza. Eredetileg a versenybírák nem látnak szabálytalanságot, de a Red Bull óvása nyomán újra nézik az esetet és végül 15 másodperces időbüntetést rónak ki a monacóira.

Az ütközés nyomán Leclerc kénytelen egy szárnycserére, s az utolsó helyre tér vissza. Verstappen még ennél is pechesebb és a 14. körben kénytelen feladni.

Vettel a 16. körben megy ki kerékcserére és hárman is eléje kerülnek.

Két körrel később Bottas kap közepes keverékű gumikat, Hamilton mögé jön vissza, s közben Alboné a leggyorsabb kör.

A 20. körben már Bottas a leggyorsabb és a Renault-k az 5. és 6. helyen száguldanak.

Hamilton is kilátogat a bokszutcába és közepes keveréken a harmadik helyre jön vissza, Vettel mögé.

Bottas egyre növeli előnyét és a nagyon gyors Hamilton is egyre közelebb kerül Vettelhez.

Leclerc sorra előzi meg az előtte haladókat és a 32. körben, miközben Vettel másodszor látogat ki a bokszutcába, már a nyolcadik.

A német számításai részben beválnak, hiszen pár kör után Bottas majd Hamilton is kénytelen gumit cserélni.

Vettel Bottas mögött és Hamilton előtt száguld és bár utóbbi megpróbálja a lehetetlent,  már semmi sem változik.

A finn ünnepelheti hatodik GP-sikerét no meg kereken századik, vb-ponttal járó versenyét.

Ünnepel a Mercedes is, hiszen a zsinórban hat elsőség tiszteletet parancsoló a konstruktőröknél.