Verstappen vitatható győzelmet aratott Ausztriában / Fotó: AF, Nemzeti Sport

Az idei Forma-1 világbajnokság tizedik versenyen sikerült megállítani a Mercedest: a 32. Osztrák Nagydíjat óriási csatában nyerte a holland Max Verstappen (Red Bull), aki a monacói Charles Leclerc (Ferrari) és a finn Valtteri Bottasnál (Mercedes) bizonyult gyorsabbnak a 71 körös viadalon.

Vb-pontot szerzett még a német Sebastian Vettel (Ferrari), Lewis Hamilton (Mercedes), a szintén brit Lando Norris (McLaren), a francia Pierre Gasly (Red Bull), a spanyol Carlos Sainz jr. (McLaren), a finn Kimi Räikkönen (Alfa Romeo) és az olasz Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo).

A leggyorsabb körért járó plusz-pontot Max Verstappen kapta.

Az első Osztrák Nagydíjat 1964-ben, Zeltwegben rendezték meg: az olasz Lorenzo Bandini (Ferrari) nyert az amerikai Paul Richard „Richie” Ginther (BRM) és a brit Robert „Bob” Anderson (Brabham Climax) előtt.

Tavaly Verstappen (Red Bull) nyert Räikkönen (Ferrari) és Vettel (Ferrari) előtt.

Június 30-a előtt a francia Alain Prost háromszor nyert Ausztriában, a legutóbbi három versenyen még aktív pilóták nyertek, Hamilton (2016), Bottas (2017) és Verstappen (2018).

A vasárnapi verseny előtt, 6 győzelemmel, a McLaren vezette az örökranglistát, míg a Ferrari 5, a Lotus 4, a Mercedes pedig 4 sikernél tartott.

Az első szabadedzésen még Hamilton volt a leggyorsabb, aztán Leclerc vette át az irányítást, s Bottas mindannyiszor „dobogós” volt. A monacói az időmérőn is bizonyított és az utolsó körben új pályacsúccsal (1:30.003 perc) szerezte meg pályafutása második pole-pozícióját. Vettel bejutott ugyan a Q2-be, de a Q3-ban, műszaki problémái miatt, már nem lehetett mért köre. A négyszeres világbajnok német végül a kilencedik helyről vághat neki a versenynek.

Három rajthelyes büntetést kapott Hamilton és George Russell is. Az időmérő első szakaszában ugyanis mindketten akadályozták ellenfeleiket, Hamilton Räikkönent tartotta fel, Russell pedig Kvjatot. Végül hét autó kapott büntetést, ami alaposan átalakította a rajtrácsot és csakis így jöhetett létre minden idők legfiatalabb első sora, az egyformán 21 éves Leclerc és Verstappen révén.

Utóbbi beragad a rajtnál, többen is elmennek mellette, a hetedik, a két Mercedes közé Norris furakodik be. A britet aztán Räikkönen is megelőzi, a nyitókör végére Vettel is támadhatja az 5. helyen száguldó Norrist.

Vettel elmegy Norris mellett, a 6. körben pedig Räikkönent is lehagyja – Leclerc a leggyorsabb a Red Bull Ringen.
Verstappen megkezdi a felkapaszkodást, Norris után Räikkönent is megelőzi és a 9. körben már ott lohol Vettel nyomában.

Magnussen cserél először, a dán pedig (bokszutcai) áthajtásos büntetést kap mert nem a megfelelő helyen állt a rajtrácson.

Pályafutása 300. F1-futamán Räikkönen hősiesen védi pozícióját Gaslyval szemben, a Ferrarik lecserélik a lágy keverékű abroncsokat és Hamilton áll az élre.

A 30. kör végén Hamilton kemény keverékre vált és az autó orrát is lecserélik, az 5. helyre jön vissza. Bottast is behívják, ő Leclerc mögé, de Vettel elé tér vissza.

Már csak a két McLaren és Ricciardo hajt közepes keveréken, mindenki keménnyel folytatja. A verseny felénél még mindig Vettel a leggyorsabb, Gaslynak pedig sikerül megelőznie Räikkönent.

Hivatalos jelentés szerint 203 ezren követik a helyszínen a futamot.

A hetedik helyért „kis vonat” alakul ki, egy másodpercen belül Ricciardo, Norris és Gasly száguld. A 42. körben a brit tini megelőzi Ricciardót.

Leclerc elveszti a pályarekordot, most Verstappen a leggyorsabb és közelít Vettelhez. Leclerc sem érezheti a legjobban magát, mert Bottas Ezüst Nyíla egyre közelebb látszik a visszapillantóban.

A 48. körrel kezdődően Verstappen támadja Vettelt, a németnek kétszer sikerül becsuknia a kaput, de az 50. körben már tehetetlen: a Red Bull elszáguld mellette. Narancssárga őrjöngés a lelátókon, Verstappen következő célpontja a második helyen haladó Bottas.

Vettel lágy keverékre vált és a mezőny leggyorsabbjaként reméli, hogy beéri Hamiltont.

Norris őrzi hatodik helyét, amúgy mindkét McLaren és az Alfa Romeók is pontszerző helyen állnak.

Az 55. körben Verstappen panaszkodik, hogy nem húz a Honda-erőforrás, de röviddel azután, láss csodát, elmegy Bottas mellett.

Tizenöt kör van hátra, Verstappen 5 másodpercre van Leclerctől, csakúgy mint a nagyon gyors Vettel Hamiltontól.

Az őrület az utolsó 10 körre marad. Verstappen rohan Leclerc után, fokozatosan faragcsál hátrányából és a 69. körben megelőzi. A két versenyautó koccan, a Ferrari kitolódik az aszfaltkígyóról, a versenyfelügyelők jelzik: utólagos vizsgálat lesz.

Az utolsó előtti körben Vettel is megelőzi Hamiltont, aki elfékezi magát és nagyon kevés hiányzik ahhoz, hogy az utolsó métereken Bottas is mögéje kerüljön.

Verstappen 6. győzelmét ünnepli, az idei elsőt, s ünnepelhet a Honda is erőforrása idei első sikerének.

A sportág történetének 1006. nagydíja – és az idei tizedik – után a pilóták pontversenyében Hamilton (196+1=197), Bottas (164+2=166), Verstappen (125+1=126), Vettel (122+1=123), Leclerc (103+2=105), Gasly (41+2=43), Sainz jr. (30), Norris (22), Räikkönen (21), Ricciardo (16), Hülkenberg (16), Magnussen (14), Pérez (13), Kvjat (10), Albon (7), Stroll (6), Grosjean (2), Giovinazzi (1) a sorrend, míg a konstruktőröknél a Mercedes (363p) vezet a Ferrari (228), a Red Bull (169), a McLaren (52), a Renault (32), az Alfa Romeo (22), a Racing Point (19), a Toro Rosso (17) és a Haas (16) előtt.

Amint az várható volt, Daniel Ricciardonak az utolsó körben bemutatott életveszélyes manőverei nem kerülték el a június 23-i Francia Nagydíj versenyfelügyelőinek a figyelmét és 10 másodperces büntetéssel sújtották a hetedik helyen célba ért ausztrált. Ennek köszönhetően hárman is előrébb léptek, Räikkönen, Hülkenberg és Norris is, Gasly pedig nem várt pontocskával gazdagodott.

A sportág történetének 1007. nagydíját, a britet, július 14-én rendezik meg Silverstone-ban.