Hamilton három keréken látta meg a kockás zászlót (Fotó: AFP/Nemzeti Sport)

A Forma-1 71. idényének negyedik versenyét, a 71. Brit  Nagydíjat, a hatszoros világbajnok brit Lewis Hamilton (Mercedes) nyerte, aki rajt-cél győzelemmel teljesítette az 52 körös, 18 kanyarral nehezített viadalt. A dobogót a holland Max Verstappen (Red Bull) és a monacói Charles Leclerc (Ferrari) egészítette ki.

Vb-pontot szerzett még az ausztrál Daniel Ricciardo (Renault), a brit Lando Norris (McLaren), Esteban Ocon (Renault), a szintén francia Pierre Gasly (AlphaTauri), a thai-brit Alexander Albon (Red Bull), a kanadai Lance Stroll és a német Sebastian Vettel (Ferrari). A leggyorsabb körért járó pluszpontot Verstappen kapta.

A Magyar Nagydíjat követően a Haas-ok 10 másodperces időbüntetést kaptak, így Magnussen egy pontot vesztett, Sainz jr. pedig egyet nyert.

A hétvége bombahíre a Racing Point házatájáról érkezett: Sergio Pérez megismételt koronavírustesztje pozitív eredményt hozott, a mexikói versenyző az első a mezőnyben, akit megfertőzött a a CoVid-19.

Pérezt végül nem a Mercedes tartalékpilótájával, Esteban Gutiérrez-zel helyettesítették, hanem a tavaly még a Renault-nak versenyzett Nico Hülkenberggel. A német nyolc hónap és három nagydíj kihagyása után tért vissza a mezőnybe.

Az első Brit Nagydíjat 1950-ben Emilio Giuseppe Farina nyerte a szintén olasz Luigi Cristiano Fagioli és a brit Reginald Harold Haslam „Reg” Parnell előtt, mindhárman Alfa Romeo-t vezettek. .

Tavaly Hamilton (Mercedes), Bottas (Mercedes), Leclerc (Ferrari) volt a dobogós sorrend. Az idei versenyig a brit hatszor nyert Silverstone-ban, míg Vettel két, Räikkönen pedig egy alkalommal.

2019-cel bezárólag a Ferrari 17 győzelmet szerzett, a McLaren 14-et, a Williams pedig 10-et.

A vasárnapi versenyig Hamilton kilencszer állt dobogóra brit földön, Räikkönen 7, Vettel 5, Bottas pedig 3 alkalommal.

Tavalyig Hamilton 6, Vettel 2, Räikkönen és Bottas pedig egy-egy 6 pole-pozíciót harcolt ki.

Az erőforrások terén Ferrari (17 siker), Ford Cosworth (14) Mercedes (12), Renault (12) az örökrangsor.

Az első szabadedzésen Verstappen volt a leggyorsabb, Vettelnek nem volt mért köre, Giovinazzi kisodródása miatt pedig kis ideig le kellett állítani a száguldást.

A második szabadedzésen Stroll, Albon, Bottas volt a „dobogó”, Hamilton csak az ötödik időeredményt érte el. A Stowe-kanyarban Albon Red Bull-ja kisodródott, a védőkorlátnak ütközött és használhatatlanná vált.

A harmadik szabadedzésen a Mercedesek remekeltek, Verstappen és Stroll előtt, Leclerc-nek pedig sikerült befurakodnia a két McLaren közé.

Az időmérő első része (Q1) a Haas-ok, az Alfa Romeo-k és Latifi búcsúját hozta, míg a Q2-ben Albon, Russell, Kvjat, Hülkenberg és Gasly esett ki. Bottas új körrekordját (1:25.015 perc), Hamilton kétszer is megjavította, az új csúcs 1:24.303 perc.  A brit pályafutása 91. pole-pozícióját szerezte meg, a hetediket Silverstone-ban.

Váltócsere miatt Kvjat 5 helyes hátrasorolást kapott, így a 19. rajtkockából indult. Russell is hátrább került a rajtrácson, a 17. helyre.

Tizenkilencen rajtolnak, a peches Nico Hülkenberg szerelői nem tudják életre kelteni a Racing Point-járgányt...

Rögtön a start után Leclerc Verstappen elé vág, de a holland másodperceken belül visszaelőzi.

A 2. körben, a Club-kanyarban, Albon összeakad Kevin Magnussennel. Előbbi szabálytalan védekezése miatt a Haas a kavicságyon köt ki, leszakadt bal első kerékkel: a dán versenyének vége. Jöhet a biztonsági autó (SC).

A száguldás az 5. kör végén indul újra, Sainz jr. máris tapad Leclercre. Kis ideig a sereghajtó kanadai Nicholas Latifi (Williams) a leggyorsabb (!), aztán a Mercedesek lépnek rivaldafénybe és szinte a verseny végéig Hamilton és Bottas egymásnak adja a leggyorsabb köröket.

A 13. körben az orosz Danyiil Kvjat is kisodródik, ripityára töri az AlphaTauri-t és ő a második kieső.

A biztonsági autó nyomában először a mezőny második, majd az első fele látogat ki a bokszutcába. A két SC bejövetelének nagy nyertese a francia Romain Grosjean (Haas) aki a 17. rajtkockából indult és most az ötödik.

A 19. körben Norris külső íven előzi meg Ricciardo-t, Albon pedig megkapja a megérdemelt 5 másodperces büntetését.

A 22. körben Sainz jr. végre megelőzi Grosjeant, majd Norris-on a sor hogy a francia elé vágjon. Utóbbi szigorú figyelmeztetést kap veszélyes védekezés miatt.

A verseny felénél megerősödik a szél, panaszkodnak a pilóták. Ocon kitartóan ostromolja Strollt, de megelőzni nem tudja.

Albon a 31. körben kereket cserél, időbüntetését is letölti és a mezőny végéről kezdi meg a felkapaszkodást.

Grosjean abroncsai a 38. körig bírják és ennyi is a francia vitézkedése.

Ugyanabban a körben Gasly kiszorítja a pontszerzők közül Vettelt. A már 15. Albon a leggyorsabb, de Hamilton, majd Verstappen visszaveszi tőle a leggyorsabb kört.

A 46. körben Albon Giovinazzit, majd Rusellt is megelőzi, előtte Vettel halad. Stroll nem érzi a legjobban magát a két Renault közötti „szendvicsben”.

A 47. körben Ocon verge megelőzi Strollt, aki szigorú figyelmeztetést kap korábbi sportszerűtlen védekezései miatt.

Albon a leggyorsabb, Räikkönen pedig elveszti bal első szárnyát és lelassul: 51 kört teljesít és nem ér célba…

A 49. körben Gasly is megelőzi Strollt, akinek abroncsai bizony rongyosak.

A verseny minden drámaisága az utolsó három körben összpontosul. A második helyen haladó Bottas bal első gumija defektet kap és a finn kénytelen kilátogatni a bokszutcába.

Verstappen él a lehetőséggel és sürgősen lágy keverékű abroncsra vált a leggyorsabb kör reményében. Ez sikerül is neki, sőt a győzelemhez is közel áll miután Hamilton Mercedese is gumidefektet kap. A címvédő felnin rójja le az utolsó kilométereket , több mint félperces előnyéből valamivel kevesebb mint 6 másodperc marad, de végül megszületik hetedik brit GP-győzelme!

A verseny nagy vesztese Sainz jr. aki szintén az utolsó körben kap gumidefektet és kikerül a pontszerzők közül. Bottas megpróbálja a lehetetlent, de végül 31 tizedmásodperccel az utolsó pontszerző mögött ér célba.

A Forma-1 történetének 1022. versenyén Hamilton 87. sikerét könyveli el, az idei harmadikat.

Fotó: Mercedes

A karaván Silverstone-ban marad, augusztus 9-én a 70. Évforduló Nagydíját rendezik meg ott.

A pilóták pontversenyében Hamiltont (87+1=88 pont), Bottas (58 pont), őket Verstappen (51+1=52), Norris (35+1=36p), Leclerc (33p), Albon (26p), Pérez (22p), Stroll (20p), Ricciardo (20p), Sainz jr. (14+1=15p), Gasly (12p), Ocon (12p), Vettel (10p), Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo, 2p), Magnussen (1p) és Danyiil Kvjat (AlphaTauri, 1p) követi.

A Mercedes 146 ponttal vezeti a konstruktőrök vetélkedőjét, míg a a Red Bull 78, a McLaren 51, a Ferrari 43, a Racing Point 42, a Renault 32, az AlphaTauri 13, az Alfa Romeo 2 és a Haas 1 ponttal követi a stuttgartiakat.