Az immár hatodszor világbajnok brit Lewis Hamilton (Mercedes) nyerte a 11. Abu-dzabi Nagydíjat, az idény 21. és egyben utolsó  versenyét. A dobogót a holland Max Verstappen (Red Bull) és a monacói Charles Leclerc (Ferrari) egészítette ki.

Fotó: Mercedes

Vb-pontot nyert még a finn Valtteri Bottas (Mercedes), a német Sebastian Vettel (Ferrari), a thai-angol Alexander Albon (Red Bull), a mexikói Sergio Pérez (Racing Point), a brit Lando Norris (McLaren), az orosz Danyiil Kvjat (Toro Rosso) és a spanyol Carlos Sainz jr. (McLaren). Csak a kanadai Lance Stroll (Racing Point) nem tudta befejezni az 55 körös (és 21 kanyaros) versenyt.

A leggyorsabb körért járó plusz-pontot Hamilton kapta, aki minden megnyert a szaudi mesterséges sziget aszfaltkígyóján, hiszen ezek mellett a pole-pozíció is az övé volt. Amúgy a brit 250. Forma-1-versenyén remekelt...

Az első szaudi száguldáson, 2009. november elsején, Red Bull Renault-dupla született, a német Sebastian Vettel nyert az ausztrál Mark Webber előtt. A harmadik helyet a brit Jenson Button (Brawn GP Mercedes) ) szerezte meg.

Tavaly Hamilton, Vettel, Verstappen volt a dobogós sorrend.

Vasárnapig Hamilton 4, Vettel 3, Räikkönen és Bottas pedig egy-egy győzelmet számlált.

Fotó: Scuderia Ferrari

Ami konstruktőröket illeti, az idei versenyt megelőzően a Mercedes állt az élen 5 sikerrel, míg a Red Bull 3, a McLaren és a Lotus pedig egy-egy győzelemmel szerepelt az örökrangsorban.

Az idényzáró szaudi futamot megelőzően, Valtteri Bottas volt rivaldafényben. Először is be kellett vallja, hogy három év után házassága zátonyra futott, s válni fog Emilia Pikkarainen egykori finn úszótól. “Az életem és a pályafutásom olyan irányt vett, hogy mindketten úgy gondoljuk, ez a legjobb megoldás a jövőnkre nézve, ennélfogva barátokként válunk el. Örökké hálás leszek neki az értem hozott áldozatokért, a támogatásáért, és a közös élményekért” – nyilatkozta a sajtónak.

Bottas volt a leggyorsabb az első két szabadedzésen és harmadik volt az utolsón, az időmérőn pedig csak Hamilton tudta megelőzni, aki 1:34.779 perccel kereken másfél századmásodpercet javított tavalyi pályacsúcsán.

A finn autóján azonban korábban három erőforráselemet is kicseréltek, s miután a belső égésű motorból, a turbófeltöltőből, valamint a hőenergia-visszanyerő rendszerből is a negyediket vetette be, komoly büntetést kapott és a rajtrács utolsó helyére sorolták vissza.

Hamilton egyébként pályafutása 88. rajtelsőségét szerezte meg Bottas, Verstappen, Leclerc és Vettel előtt. Az első öt rajtsorban ezúttal is két-két Mercedes, Red Bull, Ferrari, McLaren és Renault indulhatott. A radar 328 km/órás csúcs-sebességgel jegyezte Ricciardo-t és egyformán 327-tel Vettelt és Leclerc-t.

A rajtot követően Leclerc Verstappen elé vág, a mezőny végén pedig Stroll ütközik Gasly-val, akinek sérült autóját új orrkuppal kell felszerelni.

A 2. körben Bottas már a 14. és az is kiderül, hogy a Vettelé volt a legjobb rajt: a német 4,4 másodperc alatt gyorsult fel 200 km per óráig!

Bottas közelít az élbolyhoz, a 7. körben már 12. és Pérez, no meg a kér Renault halad előtte.

Elsőként Norris látogat ki a bokszutcába a 9. körben, Bottas már a 8. helyen halad.

A Ferrarik egyszerre állnak ki, előbb Leclerc, majd Vettel, de utóbbi kerékcseréjét elszúrják a szerelők.

Albon is kemény keverékre vált, Leclerc pedig megjavítja Hamilton körrekordját.

A 16. körben Bottas felzárkózik Vettel mögé, de mindkettőjüket lassítja az előttük kocogó Hülkenberg.

A 24.körben Giovinazzi is koccan Kubicával, vizsgálat van, büntetés azonban nincs.

A 26. körben Verstappen, a következőben pedig Hamilton látogat ki a bokszutcába, s utóbbi visszaszerzi a körrekordot.

A 32. körben Bottas cserél kereket, immár ő a legyorsabb, Verstappen pedig ragad Leclerc-re és meg is előzi.

A 9. hely megszerzéséért a McLarenek és a Renault-k küzdenek, libasorban, Norris, Hülkenberg, Sainz jr. és Ricciardo.

A plusz-pont reményében Leclerc lágy keverékre vált a 38. körben, miután korábban Vettel kapott közepest.

Stroll a 48.körben adja fel, ő az egyetlen kieső a Yas Marinán.

Marad izgalom a hajrára hiszen Pérez Norrist, Vettel pedig Albont veszi üldözőbe. Mindkettőjük vállalkozását siker koronázza, Hamilton pedig az 53. körben végképp begyűjti a körrekordot.

A brit 84. futamgyőzelmét aratja a Szguldó Cirkuszban és már csak 7 választja el az örökrangsort vezető Michael Schumachertől...

Hamilton 413 (407+6) ponttal hatodszor világbajnok. A további sorrend: Bottas 326 (324+2), Verstappen 278 (275+3), Leclerc 264 (260+4), Vettel 240 (238+2), Sainz jr. (96), a francia Pierre Gasly 95 (Red Bull: 61+2=63, Toro Rosso: 32), Albon 92 (Toro Rosso: 16, Red Bull: 76), az ausztrál Daniel Ricciardo (54), Pérez (52), Norris (49), a finn Kimi Räikkönen (43), a német Nico Hülkenberg (37), Kvjat (37), Stroll (21), a dán Kevin Magnussen (20), az olasz Antonio Giovinazzi (14), a francia Romain Grosjean (8), a lengyel Robert Kubica (1). Csak a brit George Russell (Williams) maradt vb-pont nélkül a 2019-es idényben.

A konstruktőröknél ismét a Mercedes a világbajnok (739p) a Ferrari (504), a Red Bull (417), a McLaren (145), a Renault (91), Toro Rosso (85), a Racing Point (73), az Alfa Romeo (57), a Haas (28) és a Williams (1) előtt.

Forrás: Twitter / F1

A sportág történetének 1019. versenye az idénynyitó Ausztrál Nagydíj lesz, 2020. március 15-én. A kengururoszági nagydíjat további 21 GP követi. A mezőny szinte azonos az ideivel, csak Hülkenberg (Renault) és Kubica (Williams) adja át a helyét a francia Esteban Oconnak, illetve az abszolut újonc kanadai Nicholas Latifinek. Ugyanakkor a Toro Rosso jövőre Alpha Tauri Honda néven szerepel.