A győztes Lewis Hamilton, a Mercedes brit versenyzője (k), a második helyezett Max Verstappen, a Red Bull holland versenyzője (b) és a harmadik Sebastian Vettel, a Ferrari német versenyzője a Forma-1-es Magyar Nagydíj eredményhirdetésén a mogyoródi Hungaroringen 2019. augusztus 4-én. MTI/Czeglédi Zsolt

Az idei Forma-1 világbajnokság tizenkettedik versenyét, a 34. Magyar Nagydíjat Lewis Hamilton (Mercedes) nyerte a holland Max Verstappen (Red Bull) és a német Sebastian Vettel (Ferrari) előtt. A brit hetedik sikerét pipálta ki a mogyoródi aszfaltkígyón, összességében a 81-et.

A győztes Lewis Hamilton, a Mercedes brit versenyzője a célba érkezés után a Forma-1-es Magyar Nagydíjon a mogyoródi Hungaroringen 2019. augusztus 4-én. MTI/Illyés Tibor

A 70 körös viadalon vb-pontot érő helyen zárt még a monacói Charles Leclerc (Ferrari), a spanyol Carlos Sainz jr. (McLaren), a francia Pierre Gasly (Red Bull), Kimi Räikkönen (Alfa Romeo), a szintén s finn Valtteri Bottas (Mercedes), a brit Lando Norris (McLaren) és a thaiföldi Alexander Albon (Toro Rosso).

A leggyorsabb körért járó plusz-pontot Verstappen kapta.

Max Verstappen, a Red Bull holland versenyzője a Forma-1-es Magyar Nagydíjon a mogyoródi Hungaroringen 2019. augusztus 4-én. MTI/Illyés Tibor

Az első Magyar Nagydíjat 1986-ban rendezték meg. A brazil Nelson Piquet (Souto Maior, Williams Honda) nyert honfitársa, Ayrton Senna (da Silva, Lotus Renault) és a brit Nigel (Ernest James) Mansell (Williams Honda) előtt.

Tavaly Hamilton (Mercedes), Vettel (Ferrari), Räikkönen (Ferrari) volt a dobogós sorrend.

Augusztus 4-e előtt Hamiltonnak volt a legtöbb győzelme a Hungaroringen, 6, Michael Schumacher négyszer nyert a mogyoródi pályán. A még aktív pilóták közül csak Vettel (2 győzelem) és Räikkönen (1) szerepelt ebben a rangsorban.

A vasárnapi verseny előtt, 11 sikerrel, a McLaren vezette az örökranglistát, míg a Williams 7, a Ferrari 7, a Mercedes pedig 3 sikernél tartott.

Az első szabadedzésen Hamilton volt a leggyorsabb, a másodikon viszont már Gasly, igaz az eső alaposan beleszólt a tervekbe. Albon kicsúszott a nedves füvőn és összetörte a Toro Rossót. A harmadik szabadedzést rövidebbre szabták, ismét Hamilton volt a leggyorsabb és megint csak Verstappené volt a második időeredmény.

Az időmérőn többször is megdőlt a pályacsúcs, 1:15 perc alá kerülni viszont csak Verstappennek sikerült. Az 1:14.572-vel a holland pályafutása első pole-pozícióját harcolta Bottas, Hamilton és a Ferrarik előtt, a maranellóiaknál pedig Leclerc ismét megverte Vettelt, idén immár ötödször. Verstappen sporttörténet a századik F1-pilótája aki rajtelsőséget szerzett.

Verstappen semmit sem semmit sem bíz a véletlenre, jól kapja el a rajtot és az élen marad.

Hamilton hamar feljön a második helyre, Leclerc pedig a harmadikra, a rajt nagy vesztese Gasly, aki három pozíciót veszít.

A helyezkedés közben, a 4-es kanyar felé, Leclerc is összeakad Bottasszal, akinek megsérül az első szárnya. A sportfelügyelők döntenek: nincs vizsgálat.

Charles Leclerc, a Ferrari monacói versenyzője a Forma-1-es Magyar Nagydíjon a mogyoródi Hungaroringen 2019. augusztus 4-én. MTI/Illyés Tibor

Bottast Vettel is megelőzi, a Mercedes az 5. körben hívja ki a finnt, aki új orrkúpot és kemény gumikat kap – a mezőny végére jön vissza.

A 7. körben a magabiztosan vezető Verstappent Hamilton, a két Ferrari és a McLarenek követik, látványos előretörés nincs.

Bottas kapaszkodik, Hamilton pedig közeledik Verstappenhez.

A 24. körben az élen haladók lekörözik a 14. helyen haladó Pérezt.

Elsőként Verstappen látogat ki a bokszutcába, kemény keverékre vált a 25. körben.

Hasonlóan jár el Leclerc (28. kör), majd Hamilton (32. kör) is, utóbbi mindent kifacsart a közepes keverékből.

Csakúgy mint Vettel, aki csak a 40. körben cserél kereket. Kockáztat a Ferrari és a rövidebb élettartamú lágy keverékkel szereli fel a négyszeres világbajnokot.

Hamilton ráijeszt Verstappenre, közel áll az előzéshez, de kisodródik és a holland felszusszan majd alaposan beletapos és a 42. körben már ismáét 2 másodperc az előnye.

A Ferrarik messze vannak és legfeljebb a harmadik helyben reménykedhetnek.

Bottas már kilencedik és ebben a pillanatban Verstappen megelőzi az összetett pontversenyben – feltéve ha megnyeri a magyar GP-t.

A 48. körben Bottas másodszor is kilátogat a bokszutcába, közepes keverékre vált és a 12. helyre tér vissza, a két Toro Rosso mögé.

A következő körben Hamilton is hasonlóan jár el és visszatértekor 21 másodperces hátrány tudatában vág neki a hajrának.

Jó döntés volt a Mercedesek második bokszutcai látogatása? A hátralevő szűk félórában eldől …

Az 52. körben Grosjean (Haas) feladja, ez a 2019 nem igazán az ő idénye, legalábbis eddig nem.

Bottas viszonylag hamar visszatér a 9. helyre, de többre aligha számíthat.

Olvad Verstappen előnye, az 55. körben már 15,5 mp és a holland izgulhat a hajrában miután Hamilton kitartóan javítgatja a körrekordot.

Tíz kör van hátra és Hamilton Verstappenhez, Vettel pedig Leclerc-hez közelít. Sainz jr. őrzi ötödik helyét és nagyon elégedett lehet.

Bottas még 2 vb-pontot szerez a 65. körben azzal, hogy Norrist (McLaren) is megelőzi.

Az üldözések folytatódnak, s három körrel a vége előtt Hamilton utoléri és elhagyja Verstappent, a 68. körben pedig Vettel is Leclerc elé kerül, dobogós helyre.

A 68. körben Verstappen lágy keverékre vált, célja a plusz-pont megszerzése és ez sikerül is neki: porba dönti Michael Schumacher 2004-es versenybeli körrekordját.

A győztes Lewis Hamilton, a Mercedes brit versenyzője a Forma-1-es Magyar Nagydíj eredményhirdetésén a mogyoródi Hungaroringen 2019. augusztus 4-én. MTI/Czeglédi Zsolt

Tán legjobb idei versenyével Hamilton megerősítette vezető helyét az egyéni pontversenyben, ahol 248-cal (246+2) áll az élen. A további sorrend: Bottas (186+2=188), Verstappen (178+3=181), Vettel (155+1=156), Leclerc (130+2=132), Gasly (61+2=63), Sainz jr. (58), Räikkönen (31), Kvjat (27), Norris (24), Ricciardo (22), Stroll (18), Magnussen (18), Hülkenberg (17), Albon (16), Pérez (13), Grosjean (8), Giovinazzi (1), Kubica (1).

A konstruktőröknél a Mercedes (438p) vezet a Ferrari (288), a Red Bull (244), a McLaren (82), Toro Rosso (43), a Renault (39), az Alfa Romeo (32), a Racing Point (31), a Haas (26) és a Williams (1) előtt.

Három hetes nyári vakáció következik. A sportág történetének 1010. nagydíját, a belgát, szeptember elsején rendezik meg Spa-Francorchamps-ban.

Turós-Jakab László

1 Megjegyzés

1. Tóducz

Ezt a versenyt Verstappen és csapata vesztetettet el, amikor nem cseréltek kerekeket, több, mint 21 másodperces előnyénél, egy körrel azután, hogy Hamilton kerekeket cserélt!