Fotó: Mercedes

Az ötszörös világbajnok brit Lewis Hamilton (Mercedes) nyerte Mexikóvárosban a 20 . Mexikói Nagydíjat, az idény 18. versenyét. A második rajtkockából indult német Sebastian Vettel (Ferrari) megőrizte pozícióját, míg finn Valtteri Bottas (Mercedes) harmadik lett.

Az 71 körös viadalon vb-pontot érő helyen zárt még a monacói Charles Leclerc (Ferrari), a thai-angol Alexander Albon (Red Bull), a holland Max Verstappen (Red Bull), a mexikói Sergio Pérez (Racing Point), az ausztrál Daniel Ricciardo (Renault), a német Nico Hülkenberg (Renault) és az orosz Danyiil Kvjat (Toro Rosso). A brit Lando Norris (McLaren) és a finn Kimi Räikkönen (Alfa Romeo) nem fejezte be a versenyt.

A leggyorsabb körért járó plusz-pontot Leclerc kapta.

Az első Mexikói Nagydíjat 1963-ban rendezték meg, a brit James jr. „Jim” Clark (Lotus Climax) nyert az ausztrál Sir John Arthur („Jack”) Brabham (Brabham Climax) és az amerikai Paul Richard („Richie”) Ginther (BRM) előtt. Az 1971. és 1985. közötti időszakban nem rendeztek Mexikói GP-t.

Tavaly, csakúgy mint 2017-ben, Max Verstappen (Red Bull TAG Heuer) nyert a két Ferrari, Sebastian Vettel és Kimi Räikkönen előtt.

Vasárnapig Jim Clark, a brit Nigel Mansell, a franciua Alain Prost és Max Verstappen két-két sikert gyűjtött  Mexikóvárosban, ahol 2016-ban Hamilton nyert.

Ami konstruktőröket illeti, az idei versenyt megelőzően a Lotus, a McLaren és a Williams 3-3 győzelmet könyvelt el, míg a Ferrari, a Mercedes és a Red Bull 2-2-t.

Az első szabadedzésen Hamilton, a másodikon Vettel, a harmadikon pedig Leclerc volt a leggyorsabb, s utóbbi két tréningen mindkét Ferrari a legjobb három között végzett.

Az időmérő izgalmasan alakult és utólagos versenyigazgatói döntés változtatott végeredményén. A Q3 utolsó körének utolsó kanyarjában ugyanis Bottas kisodródott, elszabadult Mercedese hosszan felhasította a védőkorláton levő reklámokat és a gumikorlátba fúródott. A nagy sebességgel érkező Verstappen látta ugyan a lassításra kötelező sárga zászlót, de nem taposott a fékre és egyetlen ezredmásodperccel megjavítva Daniel Ricciardo tavalyi pályarekordját 1:14.758-cal szerezte meg a pole-pozíciót.

Utólag azonban a FIA sportfelügyelői vizsgálták az esetet és 3 rajthelyes hátrasorolással, továbbá két büntetőponttal sújtották a holland pilótát. Aki így a negyedik rajtkockából indulhatott, Leclerc, Vettel és Hamilton nyomában. A monacói pályafutása hetedik pole-pozíciójának örülhetett. Elégedettek voltak a McLarenek és a Toro Rossók is, amelyek a negyedik, illetve ötödik sorból vághattak neki a száguldásnak.

Fotó: Scuderia Ferrari

A rajt tolakodós, Hamilton Vettellel, majd Verstappennel is koccan és egy darabocskát el is veszít az Ezüst Nyílból. A Ferrarik is összeérnek, de csak ennyi.

Rövid ideig virtuális safety car lassítja a mezőnyt, Hamilton a McLarenek közt haladva ötödik.

Räikkönené az első pályarekord, az 5. körben Verstappen Bottas elé vág, aki azonban hamar visszaelőzi a sérült Red Bulltkocsiját. A holland jobb hátsó felnijén, gumiabroncs nélkül döcög be a bokszutcába és az utolsó helyre jön vissza. Már Hamilton a leggyorsabb az aszfaltkígyón.

A 10. körben Pérezt megelőzi Kvjatot, a hazai kedvenc manőverét a közel százezres nézősereg üdvrivalgással köszönti.

A 13. körben elszúrják Norris (McLaren) kerékcseréjét, a mechanikusok visszatolják a McLarent, a brit a mezőny végére kerül.

A 15. körben Albon, a következőben pedig Leclerc cserél kereket, utóbbi megjavítja a körrekordot miközben Verstappen már a 15. helyen kocsikázik.

A 23. körben Giovinazzi (Alfa Romeo) dühönghet az elszúrt kerékcsere miatt, Verstappen már a 13.

Hamilton a 24. körben vált kemény keverékre és a negyedik helyre jön vissza. Ő az első, aki 1:20 perc alatt teljesíti a kört.

Verstappen sorra előz, már a tizedik helyen száguld.

A 37. körben Bottas, a következőben pedig Vettel cserél kemény keverékre. A német a leggyorsabb, Verstappen pedig már 6 vb-ponttal számolhat, mert hetedik.

Leclerc, majd Albon másodszor látogat ki a bokszutcába, Vettel 3,5 másodpercre van Hamiltontól, Bottas és a pályán leggyorsabb Leclerc üldözi.

Ricciardo gumiabroncsai a 48. körig bírják, de végül csak 4 vb-pont lesz az ausztrál jutalma.

Norris az 51., Räikkönen pedig a 60. körben adja fel, Verstappen már nem tud a hatodik helynél előrébb kerülni.

A négyes élboly minden egyes tagja kinyomja a szusszt versenyjárgányából, de a sorrend nem változik.

Hamilton 83 GP-sikernél tart és közelebb került az örökrangsort 91-gyel vezető német Michael Schumacherhez.

Forrás: Twitter / F1

Természetesen a brit továbbra is vezeti az egyéni pontversenyt, ahol 363-mal (358+5) áll az élen. A további sorrend: Bottas (287+2=289), Leclerc (233+3=236), Vettel (228+2=230),  Verstappen (217+3=220), Gasly 77 (Red Bull: 61+2=63, Toro Rosso: 14), Sainz jr. (76), Albon 74 (Toro Rosso: 16, Red Bull: 58), Pérez (43), Ricciardo (38), Hülkenberg (35), Norris (35), Kvjat (34),  Räikkönen (31), Stroll (21), Magnussen (20), Grosjean (8), Giovinazzi (4), Kubica (1).

A konstruktőröknél a Mercedes (652p – már világbajnok) vezet a Ferrari (466), a Red Bull (341), a McLaren (111), a Renault (73), Toro Rosso (64), a Racing Point (64), az Alfa Romeo (35), a Haas (28) és a Williams (1) előtt.

Az október 13-i Japán Nagydíjat követően a Renault-pilótákat kizárták, így Ricciardo 8, Hülkenberg pedig egy vb-pontot vesztett, s ezért Stroll kettőt, Kvjat pedig egyet szerzett.

A sportág történetének 1016. versenyét, az Egyesült Államok Nagydíját, november 3-án rendezik meg Austinban. Idei tizedik győzelmének köszönhetően Hamilton csak négy vb-pontot kell szerezzen a hátralevő három versenyen hogy hatodszor is megkoronázhassák a Száguldó Cirkusz királyaként.