Niki Lauda, a hétfőn, 70 éves korában elhunyt osztrák világbajnok előtt rótták le tiszteletüket a vasárnap rajthoz álló pilóták, akik NIKI feliratú sapkákban állták körül az egykori versenyző pályán elhelyezett sisakját.

Fotó: vezess.hu

Hatodszor már nem jött össze a Mercedes-dupla a Forma-1 2019-es idényében: Monte Carlo utcáin ugyan a világbajnok brit Lewis Hamilton nyert, de a csapattárs finn Valtteri Bottas csak harmadik lett. A 66. Monacói Nagydíj dobogójának második fokára a német Sebastian Vettel (Ferrari) állt fel miután a győztes nyomában célba ért Max Verstappent (Red Bull) 5 másodperccel büntették. A holland ugyanis a bokszutcából kimenet összeakaszkodott Bottas-szal és őt vélték bűnösnek a versenybírák. Amúgy másokat is büntettek, Antonio Giovinazzit (Alfa Romeo) 10, Lance Strollt (Racing Point) és Romain Grosjeant (Haas) pedig 5-5 másodperccel.

Fotó: vezess.hu / Mark Thompson / Getty Images

A 78 körös versenyen vb-pontot nyert még Verstappen (Red Bull), a francia Pierre Gasly (Red Bull), a spanyol Carlos Sainz jr. (McLaren), az orosz Danyiil Kvjat (Toro Rosso), a thaiföldi Alexander Albon (Toro Rosso), az ausztrál Daniel Ricciardo (Renault) és a francia Romain Grosjean (Haas).

A leggyorsabb körért járó plusz-pontot Pierre Gasly kapta.

Az első Monacói Nagydíjat már 1950-ben megrendezték, az argentin Juan Manuel Fangiót (Alfa Romeo) az olasz Alberto Ascari (Ferrari) és a monacói Louis Alexandre Chiron (Maserati) követte a célban. Tavaly az ausztrál Daniel Ricciardo (Red Bull Racing) nyert Vettel (Ferrari) és Hamilton (Mercedes) előtt, ez volt a sorrend a rajtrács felsőházában is.

A tragikus véget ért brazil Ayrton Senna hatszor nyert a hercegségben, a brit Graham Hill és a német Michael Schumacher 5-5, a francia Alain Prost pedig 4 sikerrel szerepel a statisztikában. A még aktív versenyzők közül Hamilton és Vettel 2-2, Räikkönen pedig egy győzelemmel állt a vasárnapi száguldás előtt. A legtöbbször a McLaren nyert Monacóban, 15-ször, a Ferrari 9, a Lotus pedig 7 sikert gyűjtött.

Az első két szabadedzésen a Mercedesek remekeltek, pontosabban Hamilton, a harmadikon azonban már Leclerc volt a leggyorsabb. .

Az időmérőn Hamilton 1:10.166 percre javította a pályacsúcsot, Bottas, Verstappen és Vettel követte. Nem kis meglepetésre Leclerc már a Q1-ben kisett.

A hazai fiú végül a 15. rajtkockából indult, pár kör után már a 13. pozícióban kocsikázott, de aztán ütközött Hülkenbergggel és rongyos abronccsal, sérült autóval húzott a bokszutcába. Megpróbált még egyszer nekilendülni, de végül feladásra kényszerült. A monacói kocsijának darabjai miatt Safety Cart (SC) küldtek be, Verstappen büntetést maga után vonó manővere a 12. kör végén következett be.

A SC alatt a legtöbben kereket cseréltek, Hamilton például közepes keverékre váltott. Emiatt nehezen őrizte vezető pozícióját, de végül elkönyvelhette 77. GP-sikerét 235. rajtján.

A sportág történetének 1003. nagydíja – és az idei hatodik GP után a pilóták pontversenyében Hamilton (136+1=137), Bottas (119+1=120), Vettel (82), Verstappen (78), Leclerc (55+2=57), Gasly (30+2=32), Sainz jr. (18), Magnussen (14), Räikkönen (13), Pérez (13), Norris (12), Kvjat (9), Ricciardo (8), Albon (7), Hülkenberg (6), Stroll (4), Grosjean (2) a sorrend, míg a konstruktőröknél a Mercedes (257p) vezet a Ferrari (139), a Red Bull (110), a McLaren (30), a Racing Point (17), a Haas (16), Toro Rosso (16), a Renault (14) és az Alfa Romeo (13) előtt.

A sportág történetének 1004. nagydíját, a kanadait június 9-én rendezik meg Montrealban, a Circuit Gilles Villeneuve-ön.