Fotó: skysport.com

Kilenc év után ismét Ferrari siker született Monzában, ahol a 70. Olasz Nagydíjat Charles Leclerc (Ferrari) nyerte, a két Mercedes, a finn Valtteri Bottas és a brit Lewis Hamilton előtt.

A monacói nagyon gyors volt az olasz hétvégén és a kétszeres világbajnok spanyol Fernando Alonso 2010-es sikere után ismét győzelemmel örvendezette meg a szurkolókat.

Az 53. körös viadalon vb-pontot érő helyen zárt még az ausztrál Daniel Ricciardo (Renault), a német Nico Hülkenberg (Renault), a thai-angol Alexander Albon (Red Bull), a mexikói Sérgio Pérez (Racing Point), a holland Max Verstapppen (Red Bull), az olasz Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo) és a brit Lando Norris (McLaren). A négyszeres világbajnok német Sebastian Vettel (Ferrari) a 13. lett. Nem fejezte be a versenyt a spanyol Carlos Sainz jr. (McLaren), az orosz Danyiil Kvjat (Toro Rosso) és a dán Kevin Magnussen (Haas).

A leggyorsabb körért járó plusz-pontot Hamilton kapta.

Az első Olasz Nagydíjat 1950-ben rendezték meg. A 80 körös száguldás olasz dobogóval zárult, (Emilio) Giuseppe Farinát (Alfa Romeo) (Teodoro) Dorino Serafini (Ferrari) és Luigi Fagioli (Alfa Romeo) követte a célban.
Tavaly Hamilton (Mercedes), Kimi Räikkönen (Ferrari), Bottas (Mercedes) volt a dobogós sorrend.

A vasárnapi verseny előtt Michael Schumachernek és Hamiltonnak volt a legtöbb győzelme olasz földon, 5-5, a brazil Nelson Piquet négyszer nyert ugyanott. A még aktív pilóták közül csak Vettel (3 győzelem) szerepelt ebben a rangsorban.

A vasárnapi verseny előtt, 18 sikerrel, a Ferrari vezette az örökranglistát, míg a McLaren 10, Mercedes 7, a Williams pedig 6 sikernél tartott.

Mindhárom szabadedzést a Ferrarik uralták: Leclerc az esős első és második, Vettel pedig a harmadik tréningen volt a leggyorsabb.

Az időmérő első szakaszában Verstappen nem tudott mért időt felmutatni, a Q3-ban pedig Albon, Stroll és Räikkönen. Sőt, az időmérő utolsó szakaszát többen is eltaktikázták: szélárnyékra pályázva addig ügyeskedtek, míg elszalaszották az utolsó mért kör lehetőségét. Leclerc ezt ki is használta és megszerezte pályafutása negyedik pole-pozícióját.

A rajtot a másodikként induló Hamilton kapja el a legjobban, de Leclerc-et nem lehet megelőzni.

Nemsokára a negyedik helyen kocsikázó Vettel vezetői hibát követ el, megpördül, majd a nagy sebességgel érkező Stroll elé hajt vissza a pályára. A versenyautók koccannak, Vettel vezetőszárny-cserére kényszerül, nem úgy Stroll, aki azonban jónéhány hellyel hátrébb kerül.

A versenybírák mindkét pilótát büntetik.

Elsőként Hamilton (19. kör), majd Leclerc (20. kör) látogat a bokszutcába, a továbbiakban utóbbi egy másodpercnél is kevesebb előnnyel gazdálkodhat.

Hamilton előzne, Leclerc pedig a szabályzat határán mozgó manőverekkel védekezik. Figyelmeztetik is, hogy legközelebb büntetés lesz...

Bottas a 27. körben cserél kereket és harmadiknak tér vissza a mezőnybe.

A hajrában Bottas utoléri az élen viaskodó duót és Hamilton hibáját kihasználva a 42. kör elejére feljön másodiknak.
Leclerc azonban túl nagy falat és semmi sem változik a dobogós sorrendben.

Hamilton továbbra is vezet az egyéni pontversenyben, ahol 284-gyel (281+3) áll az élen. A további sorrend: Bottas (219+2=221), Verstappen (182+3=185), Leclerc (180+2=182), Vettel (167+2=169), Gasly (Red Bull: 61+2=63, Toro Rosso: 2), Sainz jr. (58), Albon 34 (Toro Rosso: 16, Red Bull: 18), Ricciardo (34), Kvjat (33), Räikkönen (31), Hülkenberg (31), Norris (25), Pérez (27), Stroll (19), Magnussen (18), Grosjean (8), Giovinazzi (3), Kubica (1).
A konstruktőröknél a Mercedes (505p) vezet a Ferrari (351), a Red Bull (266), a McLaren (83), a Renault (65), Toro Rosso (51), a Racing Point (46), az Alfa Romeo (34), a Haas (26) és a Williams (1) előtt.

A sportág történetének 1012. nagydíját, a szingapúrit, szeptember 22-én rendezik meg a Marina Bay Street Circuit-on.