Fotó: news.com.au

Három hetes nyári vakáció után szeptember első napján újraindult a Forma-1 világbajnokság karavánja, a tizenharmadik versenyt, a 64. Belga Nagydíjat a monacói Charles Leclerc (Ferrari) nyerte Spa-Francorchamps-ban.

A dobogót a brit Lewis Hamilton (Mercedes) és a finn Valtteri Bottas (Mercedes) egészítette ki.

A 44 körös viadalon vb-pontot érő helyen zárt még német Sebastian Vettel (Ferrari), a thaiföldi Alexander Albon (Red Bull), a mexikói Sérgio Pérez (Racing Point), az orosz Danyiil Kvjat (Toro Rosso), a német Nico Hülkenberg (Renault), a francia Pierre Gasly (Toro Rosso) és a kanadai Lance Stroll (Racing Point).

A leggyorsabb körért járó plusz-pontot Vettel kapta.

A rövid nyári szünet idején a thai-angol Alexander Albont fölhozták a Red Bull Racinghez, míg az alulteljesítő francia Pierre Gaslyt lefokozták és a Toro Rosso-nál folytatja.

Az első Belga Nagydíjat 1950-ben rendezték meg. A két Alfa Romeo, az argentin Juan Manuel Fangio és az olasz Luigi Fagioli nyomában a francia Louis Rosier végzett, aki egy Talbot Lago Talbot-ot vezetett.

Tavaly Vettel (Ferrari), Hamilton (Mercedes), Verstappen (Red Bull) volt a dobogós sorrned.

Szeptember elseje előtt Michael Schumachernek volt a legtöbb győzelme Belgiumban, 6, Ayrton Senna ötször, Jim Clark és Kimi Räikkönen pedig négy-négy alkalommal nyert. A még aktív pilóták közül csak Vettel (3 győzelem), Hamilton (3) és Ricciardo (1) szerepelt ebben a rangsorban.

A vasárnapi verseny előtt, 17 sikerrel, a Ferrari vezette az örökranglistát, míg a McLaren 14, a Lotus 8, a Mercedes pedig 4 sikernél tartott.

Mindhárom szabadedzést a Ferrarik uralták, Vettel, majd Leclerc (kétszer) is gyorsabb volt a Mercedeseknél. Hamilton a harmadik tréningen össze is törte az Ezüst Nyilat feladván a leckét a szerelőknek, akiknek rekordidő alatt kellett működőképessé tenni a versenyautót.

Az időmérő első szakaszát Kubica, majd Giovinazzi motorrobbanása miatt kétszer is meg kellett szakítani, másodszor pedig már el sem indították a mezőnyt miután alig 43 másodperc maradt hátra a Q1-ből. A pole-pozíció sorsa gyakorlatilag a Q3 utolsó körében dőlt el, miután Vettel 15 ezredmásodpercet vert Hamiltonra, de mindketten elmaradtak Leclerc idejétől. A monacói fölényesen nyerte az időmérőt és pályafutása harmadik rajtelsőségét szerezte meg. Sainz, Hülkenberg és Ricciardo is öt rajthelyes büntetést kapott, s szabálytalan erőforrás-használat miatt Albont, Kvjatot és Strollt a mezőny végére sorolták.

Bár a 22 esztendős francia Anthoine Hubert tragikus halála árnyékot vetett a Belga Nagydíjra, a mezőny rajthoz állt. Előzőleg azonban néma tiszteletadással emlékeztek a szombaton halálos balesetet szenvedett pilótára.

A FIA arról is beszámolt, hogy a baleset másik résztvevője, Juan Manuel Correa sikeres lábműtéten esett át. Ő volt az., aki közel 250 kilométer per órás sebességgel rohant bele Hubert BMW-jébe miután semmit sem tehetett a baleset elkerüléséért.

Jó szokása szerint Verstappen beragad a rajtnál, többen is elmennek mellette és az első (hajtű)kanyarban ütközik Räikkönennel. Folytatja ugyan a versenyt, de hamarosan rájön, hogy jobb első kereke súlyosan sérült – vége a versenyének, a gumifalban áll meg. Jöhet a Safety Car.

A rajt másik eseménye az, hogy Hamilton elmegy Vettel mellett, de a német már az első egyenes szakaszon visszaelőzi a világbajnokot.

Räikkönen új első szárnyat kap, Sainznak is gondja van a McLarennel és ő a második kieső.

A verseny az 5. körben indul újra, Leclerc vezet Vettel és a két Mercedes előtt. A monacói a leggyorsabb a 7004 méter hosszú asztfaltkígyón és lassan szökik üldözőitől.

Az élbolyból Vettel cserél a leghamarabb, az ötödik helyre jön vissza és rövidesen övé a leggyorsabb kör. Csapattársa a 21. körben megy ki kerékcserére és mögéje jön vissza, a Mercedesek még várnak a bokszutcai látogatással. Nem sokáig, s lám Vettel van az élen Leclerc előtt!

Lando Norris a kerékcsere ellenére őrzi előkelő ötödik helyét és egyelőre nem fenyegeti veszély.

A verseny második felében járunk s Leclerc üldözi csapattársát – a Ferrari aligha szól bele kettejük külön párharcába.

S mintha mégis, hiszen a 27. körben ismét Leclerc vezeti a mezőnyt. Gyorsulnak a Mercedesek, izgalmas hajrá van kilátásban. Hamilton ragad Vettelre, akinek táncol a Ferrarija, fáradtak a gumik. A 32. körben a brit elmegy a német mellett és következő célpontja az éllovas Leclerc.

Bottas lehet a nevető harmadik hiszen ügyelt a gumikra és Vettel nem is olyan nagy falat.

A maranellóiak ezt nem várják meg, a 33. körben kihívják a németet, aki lágy keveréken megszerzi a leggyorsabb körért járó pontocskát.

Marad izgalom a hajrára hiszen Hamilton egyre közelebb kerül Leclerc-hez, de végül csak ennyi.

Az utolsó körben Norris McLarenje leáll, Albon két kerékkel a füvön előzi meg Pérezt és így kevesek által gondolt sorrend alakul ki.

Hamilton továbbra is vezet az egyéni pontversenyben, ahol 268-cal (266+2) áll az élen. A további sorrend: Bottas (201+2=203), Verstappen (178+3=181), Vettel (167+2=169), Leclerc (155+2=157), Gasly (Red Bull: 61+2=63, Toro Rosso: 2), Sainz jr. (58), Kvjat (33), Räikkönen (31), Albon (Toro Rosso: 16, Red Bull: 10), Norris (24), Ricciardo (22), Hülkenberg (21), Pérez (21), Stroll (19), Magnussen (18), Grosjean (8), Giovinazzi (1), Kubica (1).

A konstruktőröknél a Mercedes (471p) vezet a Ferrari (326), a Red Bull (254), a McLaren (82), Toro Rosso (51), a Renault (43), a Racing Point (40), az Alfa Romeo (32), a Haas (26) és a Williams (1) előtt.

A sportág történetének 1011. nagydíját, az olaszt, szeptember 6-án rendezik meg Monzában.