Fotó: theguardian.com

A finn Valtteri Bottas (Mercedes) nyerte a Forma-1 történetének 1001. versenyét Bakuban. A 3. Azeri Nagydíj dobogóját az ötszörös világbajnok és címvédő brit Lewis Hamilton (Mercedes) és a német Sebastian Vettel (Ferrari) egészítette ki.

Az 51 körös versenyen vb-pontot nyert még a holland Max Verstappen (Red Bull), a monacói Charles Leclerc (Ferrari), a mexikói Sérgio Pérez (Racing Point), a spanyol Carlos Sainz jr. (McLaren), a brit Lando Norris (McLaren), a kanadai Lance Stroll (Racing Point) és a finn Kimi Räikkönen (Alfa Romeo).

A leggyorsabb körért járó plusz-pont Charles Leclerc-t illeti.

Tavaly Hamilton (Mercedes), Räikkönen (Ferrari), Pérez (Force India Mercedes) volt a dobogós sorrend, miután az első rajtkockából indult Vettel a negyedik lett.

Az első szabadedzést hamar lefújták miután George Russell Williams-e föltépett egy kanálisfedőt és súlyosan károsult. Addig csak Leclerc és Vettel tudott mért kört megtenni. A Ferrarik a második és a harmadik szabadedzést is uralták, s mindkétszer Leclerc volt a leggyorsabb.

A második szabadedzés végén Pierre Gasly nem állt meg a mérlegelésnál, ezért bokszutcai rajtra büntették.

Az időmérőt kétszer is meg kellett szakítani miután a Q1-ben Robert Kubica, a Q2-ben pedig Leclerc csapta a falnak járgányát. Utóbbi el sem tudott indulni a Q3-ban és a kilencedik helyen zárt, míg a lengyel pilóta az utolsó rajkockából indulhatott. Gaslyt és Räikkönent is hasonlóan büntették, a finn megbukott egy FIA-teszten és kizárták az időmérőről. A másik Alfa Romeo pilóta, Antonio Giovinazzi azért került a rajtrács végére mert ki kellett cserélni autójában a vezérlőelektronikát.

Bottas új pályacsúccsal (1:40.495 perc) szerezte meg nyolcadik pole-pozícióját Hamilton, Vettel, Verstappen és Pérez előtt.

A rajtot elkerülik a balesetek, Hamilton hasztalan próbál Bottas elé kerülni.

A tizedik helyig visszaesett Leclerc megkezdi a fölkapaszkodást, a 10. körben Verstappen mögé kerül és az egyik egyenes szakaszon meg is előzi.

Bottas a leggyorsabb, aztán váltakoznak a Ferrari és a Mercedes pilóták.

Elsőként Vettel cserél a 11. kör végén, aztán Bottas, Hamilton, majd Verstappen.

A 15. körben Vettel veszi üldözőbe Hamiltont, aki menekülés közben a leggyorsabb kört rója.

A 17. körben Verstappen megelőzi Gaslyt, aki még nem cserélt. A holland a leggyorsabb az aszfaltkígyón.

Bár előnye az üldözőkkel szemben folyamatosan csökken, Leclerc a 32. körig vezeti a mezőnyt. Aztán elmegy mellette Bottas, Hamilton, majd Vettel is. Ugyanabban a 34. körben Danyijil Kvjat (Toro Rosso) és Daniel Ricciardo (Renault) egyformán kisodródik, mindkettő versenyének vége.

Leclerc a 34. kör végén cseréli lerongyolódott abroncsait és a 6. helyre jön vissza.

A 40. körben Gasly Red Bull-ja is bemondja az unalmast, rossz helyen áll meg, jöhet a Ferrari által várt virtuális safety car (VSC) ...

Grosjean (Haas) a negyedik kieső, a Mercedesek vezetnek Vettel és Verstappen előtt, a VSC miatt azonban nincs előzés.

Bottas a leggyorsabb, a 48. körben azonban Leclerc lágy keverékre vált hogy megpályázhassa a plusz-pontot.

Hamilton tapad Bottasra, de megelőzni már nem tudja. Leclerc vállalkozása sikerrel jár, övé a plusz-pont – a dicsőség azonban a finné. A Mercedes pilóták negyedszer is dupláznak, s két-két győzelemnél tartanak az idényben.

A negyedik GP után a pilóták pontversenyében Bottas (61+1=87), Hamilton (86), Vettel (52), Verstappen (51), Leclerc (45+2=47), Gasly (12+1=13), Räikkönen (13), Pérez (13), Norris (12), Magnussen (8), Hülkenberg (6), Ricciardo (6), Sainz jr. (6), Stroll (4), Albon (3), Kvjat (1) a sorrend, míg a konstruktőröknél a Mercedes (173 p.) vezet a Ferrari (99), a Red Bull (64), a McLaren (18), a Racing Point (17), az Alfa Romeo (13), a Haas (8), a Renault (6) és a Toro Rosso (4) előtt.

A sportág történetének 1002. nagydíját, a spanyolt, május 10-én rendezik meg Barcelonában, a Circuit de Catalunyá-n.