Hamilton ellen senkinek sem volt esélye Franciaországban / Fotó: AFP / Nemzeti Sport

Az idei nyolcadik versenyen sem sikerült megállítani a stuttgartiakat: a 60. Francia Nagydíjat nagy fölénnyel nyerte a brit Lewis Hamilton, aki csapattársánál, a finn Valtteri Bottasnál és a monacói Charles Leclercnél (Ferrari) volt gyorsabb az 53 körös viadalon.

A dobogósokat a nap ünnepeltje, a 80. éves Sir Jackie Stewart köszönti: a skót legenda 1969-ben, 1971-ben és 1973-ban volt a Száguldó Cirkusz világbajnoka.

A Circuit Paul Ricard aszfaltkígyóján vb-pontot szerzett még a a holland Max Verstappen (Red Bull), a német Sebastian Vettel (Ferrari), a spanzol Carlos Sainz jr. (McLaren), az ausztrál Daniel Ricciardo (Renault), a finn Kimi Räikkönen (Alfa Romeo), a német Nico Hülkenberg (Renault) és a brit Lando Norris (McLaren).

Csak a francia Romain Grosjean (Haas) kényszerült feladásra, hat körrel a vége előtt. A leggyorsabb körért járó plusz-pontot Vettel kapta úgy, hogy a hatodik helyezettel szembeni tetemes előny tudatában az utolsó körre lágy keverékre cserélt és 1:32.740-re javította a körrekordot.

Az első Francia Nagydíjat 1950-ben, Reims-ben rendezték meg: az argentin Juan Manuel Fangio (Alfa Romeo) nyert az olasz Luigi Faglioli (Alfa Romeo) és a brit Peter Whitehead (Ferrari) előtt.

Tavaly Hamilton (Mercedes) nyert Verstappen (Red Bull) és Räikkönen (Ferrari) előtt, Vettel (Ferrari) az ötödik helyen ért célba.

A Hexagonban nyolcszor diadalmaskodott Michael Schumachert sokáig nem lehet utolérni, hiszen a még aktív versenyzők közül Räikkönen és Hamilton is alig egy-egy sikernél tartott a francia GP előtt.

A vasárnapi verseny előtt 17 győzelemmel, a Ferrari vezette az örökranglistát, míg a Williams 8, a McLaren és a Renault 5-5, az Alfa Romeo és a Mercedes pedig 2-2 sikernél tartott.

Mindhárom szabadedzésen a Mercedesek voltak la leggyorsabbak, Hamilton egyszer, Bottas pedig kétszer. Az Ezüst Nyilak nyomában Leclerc mindannyiszor Vettel előtt végzett, de jól szerepeltek a McLarenek is, főleg Norris. A fiatal brit az időmérőn is bizonyított és ötödikként indulhatott. Vettel egyetlen mért köre a hetedik helyhez volt elegendő.

Az időmérőn többször is megdőlt a pályacsúcs, Hamilton tavalyi rekordját (1:30.029 perc) javította 1:28.319-re, amúgy nyolcan is 1:30 alatt teljesítettek. A világbajnoki címvédő 86 pole-pozíciónál tart, senkinek sincs ennél többje, Vettel is „csak” 56-ot szerzett.

A rajtot elkerülik a balesetek, Vettel pedig a 7. körben már az ötödik helyen kocsikázik sorra megelőzve a két McLarent.

Az első körben a mexikói Sérgio Pérez (Racing Point) hibázik, jócskán levág egy kanyart és 5 másodperces időbüntetést kap.

Hamilton faragcsál a körrekordból, majd Bottas és Vettel is teszi azt.

A 16. körben a Toro Rossó-k vitézkednek a Haasokkal szemben, igaz mindez a mezőny utolsó harmadában történik.
A rendkívül forró aszfalt “eszi” a gumikat, szinte mindenki kemény keverékre vált, Verstappent egy-egy kör különbséggel követi a bokszutcában Leclerc, Bottas, Hamilton és Vettel. A 26. körben visszaáll a sorrend az élmezőnyben: Hamilton Bottas, Leclerc, Verstappen, Vettel.

A kanadai Lance Stroll (Racing Point) csak a 40. körben cserél kereket, de ő nem szólhat bele a vb-pontok sorsába.

A 45. körben Hamilton utoléri a 10. helyen száguldó Hülkenberget.

A 47. körben a peches Grosjean újabb feladást pipál ki, a hatodik helyen haladó Sainz jr. nyomában óriási csata folyik a pontokért.

A 18 éves újonc Norris McLarenje rendetlenkedik, de még így is csak az utolsó körben előzik meg, igaz hárman is.

Az utolsó két körben Leclerc is veszélyesen közelít Bottashoz, de megelőzni már nem tudja.

Hamilton 79. győzelmét ünnepli, az idei hatodikat, a nap pilótája azonban Lando Norris.

A sportág történetének 1005. nagydíja – és az idei nyolcadik GP után a pilóták pontversenyében Hamilton (186+1=187), Bottas (149+2=151), Vettel (110+1=111), Verstappen (100), Leclerc (85+2=87), Gasly (34+2=36), Sainz jr. (26), Ricciardo (22), Räikkönen (17), Magnussen (14), Hülkenberg (14), Pérez (13), Norris (13), Kvjat (10), Albon (7), Stroll (6), Grosjean (2) a sorrend, míg a konstruktőröknél a Mercedes (338p) vezet a Ferrari (198), a Red Bull (136), a McLaren (39), a Renault (36), a Racing Point (19), a Toro Rosso (17), az Alfa Romeo (17) és a Haas (16) előtt.

A sportág történetének 1006. nagydíját, az osztrákot, június 30-án rendezik meg Spielbergben, a Red Bull Ringen.