Furcsa pódium / Fotó: Nemzeti Sport

Közel négy hónapos (kényszer)késéssel, július első hétvégéjén végre felbőgtek a motorok, s osztrák földön elrajtolt a Forma-1 71. idénye.

A bált Spielberg nyitotta meg a Forma-1 történetének 1019. versenyével, a 34. Osztrák Nagydíjjal. Amúgy Ausztria még egy futamot rendezhet, egy hét múlva, ugyanott, a Styria Nagydíjat.

Fotó: M4Sport.hu

A fullasztó hőség (közel 30 fok a levegőben és több mint 50 az aszfalt szintjén...) bizonyult a legnagyobb ellenségnek hiszen csak 11 járgány fejezte be a versenyt. A rajt-cél győzelmet Valtteri Bottas (Mercedes) szerezte meg, Hamilton és Pérez 5-5 másodperces időbüntetése pedig jócskán alakított a vb-pontokkal járó pozíciók sorrendjén. A finn győztest a monacói Charles Leclerc (Ferrari), a brit Lando Norris (McLaren), a hatszoros világbajnok brit Lewis Hamilton (Mercedes), a spanyol Carlos Sainz jr. (McLaren), a mexikói Sergio Pérez (Racing Point), a francia Pierre Gasly (AlphaTauri, a volt Toro Rosso), a francia Esteban Ocon (Renault), az olasz Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo) és a német Sebastian Vettel (Ferrari) követte

Az első Osztrák Nagydíj házigazdája Zeltweg volt, 1964-ben az olasz Lorenzo Bandini (Ferrari) nyert az amerikai Raul Richard („Richie”) Ginther (BRM) és a brit Robert Hugh Fearson („Bob”) Anderson (Brabham Climax)  előtt.

1970 és 1987 között az Österreichringen száguldoztak, majd tíz év megszakítás után a spielbergi A-1 Ring (ma Red Bull Ring) vette át a házigazda szerepét – mindmáig.

Tavaly és 2018-ban is a holland Max Verstappen örvendezette meg a házigazdákat győzelmeivel, amúgy legtöbbször a francia Alain Prost nyert Ausztriában, pontosabban háromszor. Michael Schumacher és Keke Rosberg 2-2 sikerrel szerepel a tisztelettáblán, a még aktív pilóták közül csak Verstappen (2), illetve Hamilton (2016) és Bottas (2017) tudott vasárnapig nyerni Spielbergben.

2019-cel bezárólag a McLaren 6 győzelmet szerzett, a Ferrari 5-öt, a Lotus és a Mercedes pedig egyformán 4-et.

A skót David Coulthard ötször állt dobogóra osztrák földön (ahol azonban csak egyszer nyert...), Räikkönen és Hamilton 2-2, Vettel pedig egy alkalommal.

Tavalyig az osztrák Niki Lauda, a francia René Arnoux, a brazil Nelson Piquet és a finn Bottas 3-3 pole-pozíciót harcolt ki, utóbbi immár egyedül áll az élen idei sikerével.

A Ferrari mindenkori versenyzői 8 győzelmet gyűjtöttetk Ausztriában, a Mercedes pilótái pedig tavalyig 5-öt.

Az idénynyitó versenyt megelőző három szabadedzésen mindig Hamilton volt a leggyorsabb Bottas előtt, az időmérőt azonban már utóbbi nyerte 12 ezredmásodperces előnnyel. A finn immár 12 pole-pozíciónál tart. Utólag Hamilton három rajthelyes büntetést kapott a sárga zászló figyelmen kívül hagyása miatt így az 5. helyről indult. A háromszoros világbajnok Vettel sem lehetett büszke 11. rajtpozíciójára ...

A Red Bull Racing óvott a DAS, azaz a Mercedes innovatív kormányműve kapcsán, a beadványt azonban a FIA illetékesei elutasították mondván: a DAS a kormánymű eleme, nem pedig a futóműé, így nem származik számottevő előny használatából.

A rajt simán alakul, Verstappen (Red Bull) a leggyorsabb az első körben.

A 9. körben Hamilton előzi Alexander Albont (Red Bull), a mezőny második felében már mindenki félpercnyire van az elbolytól.

A 11. körben Verstappen elektronikája felmondja a szolgálatot, a holland az első kieső.

Hamilton üldözi csapattársát, míg a nyolcadik helyen kocsikázó Lance Strollt (Racing Point) Vettel és Ricciardo követi. Utóbbi Renault-jának hajtóműve beadja a kulcsot, s immár Hamiltoné a körrekord.

A 20. körben Stroll motorhiba miatt kényszerül feladásra. Romain Grosjean (Haas) kilátogat a kavicságyra, de sikerül visszakecmeregnie az aszfaltkígyóra.

A 24. körben Kevin Magnussen (Haas) fékhiba miatt hagyja el végképp a pályát, jöhet a biztonsági autó és mindenki kemény keverékű gumira vált. Pérez nem figyel a mellette elhúzó Norris-ra, s bár nincs ütközés a versenybírák jegyzik az esetet.

A 30. kör végén újraindul a száguldás, Vettel elfékezi magát, koccan Sainz jr-ral és megpördülése miatt a mezőny végére kerül.

A 33. körben Pérez megelőzi Norrist, mögöttük  Leclerc lesi a hibát. Hamilton a leggyorsabb, kevesebb mint egy másodpercre van Bottastól. Leclerc az ötödik, a két McLaren nyomában.

A 43. körben a csapat mérnökei szenzorhibákat észlelnek mindkét Mercedesen, s figyelmeztetik Bottast és Hamiltont, hogy a lehetőségekhez mérten kerüljék a rázóköveket.

A 49. körben, és szintén fékhiba miatt, a másik Haas, azaz Grosjean is feladja, s ugyanabban a körben George Russell (Williams) sem tudja folytatni. Másodszor is beküldik a biztonsági autót, jöhetnek a kerékcserék.

Az 53. körben Kimi Räikkönen elveszti Alfa Romeo-ja jobb első kerekét és mert a pályán áll meg, harmadszor is szerepet kap a biztonsági autó!

A 61. körben start, s rövidesen újabb esemény: Albon külső körön előzné Hamiltont, a brit nem feltétlenül sportszerűen hárítja a támadást, a Red Bull megpördül és Albon dobogós álmainak vége.

A 64. körben Sainz jr. elsőként viszi 1:08 perc alá a körrekordot, amelyen a Norrist megelőző Leclerc tovább javít. Immár vb-pontot érő 9. helyen halad a másik Ferraris, Vettel is.

Leclerc vérszemet kap és Pérezt is faképnél hagyja, igaz a mexikói sportszerűen elengedi.

Hamilton megkapja megérdemelt 5 másodperces időbüntetését csakúgy mint Pérez, s ez kiélezi a harcot a dobogós helyekért.

Albon a 69., Danyiil Kvjat pedig a 70. körben áll ki, az orosz AlphaTauri-ja gumidefektet kap.

A hátralevő időben már semmi sem történik, Bottas behúzza pályafutása 8. GP-sikerét, Norris pedig első dobogóját. A csapatversenyben a Mercedes mögé a McLaren zárkózik fel, a nap nagy vesztese a Ferrari – de Leclerc gyors javulást ígér.

Egy hét múlva szintén a Red Bull Ringen hajkurásszák a vb-pontokat, az idény második etapja a Styria GP.

Addig a pilóták pontversenyében Bottas (25 pont), Leclerc (18p), Norris (15+1=16p), Hamilton (12p), Sainz jr. (10p), Pérez (8p), Pierre Gasly (AlphaTauri, 6p), Esteban Ocon (Renault, 4p), Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo, 2p), Vettel (1p) a sorrend.

A Mercedes 37 ponttal vezeti a konstruktőrök vetélkedőjét, a McLaren 26, a Ferrari 19, a Racing Point 8, az AlphaTauri 6, a Renault 4, az Alfa Romeo pedig 2 ponttal követi.