Fotó: Mercedes

A Forma-1 71. idényének tizenkettedik versenyét, a 17. Portugál Nagydíjat, a hatodszoros világbajnok Lewis Hamilton (Mercedes) nyerte finn csapattársa, Valtteri Bottas és a holland Max Verstappen (Red Bull) előtt. Sikerével a brit a múltnak adta Michael Schumacher világcsúcsát, s immár 92 győzelemmel vezeti az örökrangsort.

A 66 körös, 15 kanyarral nehezített viadalon vb-pontot szerzett még a monacói Charles Leclerc (Ferrari), a francia Pierre Gasly (AlphaTauri), a spanyol Carlos Sainz jr. (McLaren), a mexikói Sergio Pérez (Racing Point), a francia Esteban Ocon (Renault), az ausztrál Daniel Ricciardo (Renault) és a német Sebastian Vettel (Ferrari).
A leggyorsabb körért járó pluszpontot Hamilton kapta.

Portugália 1958-ban rendezett először F1-versenyt, Portóban brit dobogó volt, Sir Stirling (Crawford) Moss (Vanwall) nyert John Michael „Mike” Hawthorn (Ferrari) és Stuart Lewis-Evans (Vanwall) előtt. 1959-ben Monsanto, egy évvel később pedig ismét Porto volt a házigazda, aztán hosszú évekig szünetelt a Portugál GP.

Estoril révén a luzitániai száguldás 1984-ben került fel ismét a műsorba, s az Autódromo Fernanda Pires da Silva aszfaltkígyóján utoljára 1996-ban bőgtek fel a motorok. A kanadai Jacques (Joseph Charles) Villeneuve (Williams-Renault) nyert a brit Damon (Graham Deveraux) Hill (Williams-Renault) és a német Michael Schumacher (Ferrari) előtt.

A francia Alain Prost és a brit Nigel Mansell egyaránt háromszor nyert Portugáliában, ahol Schumi és a tragikus véget ért brazil Ayrton Senna is csak egy-egy alkalommal ünnepelhetett. A legtöbb pole-pozíciót utóbbi harcolta ki, nevezetesen hármat.

A Williams 6, a McLaren 3, a Ferrari pedig 2 győzelmet gyűjtött Portugáliában, ahol a Renault bizonyult a legeredményesebb erőforrásnak, hat sikerrel. A Ferrari és a Honda két-két első hellyel szerepel ebben a rangsorban.
Az Autódromo Internacional do Algarve 4,653 km-es pályáját a versenyzők csúszósnak nevezték, valóságos “hullámvasútnak” a szintkülönbségek és a beláthatatlan kanyarok miatt.

A Forma-1 történetének 1030. versenyére kibocsátott 27.500 jegy egyetlen nap alatt elkelt, pedig nem volt olcsó mulatság.

Az első pénteki szabadedzésen a Mercedesek voltak a leggyorsabbak, Bottas és Hamilton is 1:19 perc alatt teljesített leggyorsabb kört. Az újraaszfaltozás miatt rendkívül csúszós pályán Räikkönen, Kvjat, Verstappen és Leclerc is megpördült, Bottas és Latifi pedig a kavicságyon kötött ki.

A második (pénteki) szabadedzést kétszer is meg kellett szakítani. Először Gasly kigyulladt járgánya, majd Verstappen és Stroll ütközése miatt. Utóbbi baleset vizsgálat tárgyát képezte miután a vélemények megoszlottak a vétkességet illetően. Végül senkit sem büntettek meg…

Szombaton Bottas harmadszor is megverte a mezőnyt, s ezúttal is Hamilton és Verstappen követte. Az edzés piros zászlóval zárult, miután a 14-es kanyarban kinyílt az egyik csatornafedél. Vettel hajtott rá, szerencsére a Ferrarinak nem esett bántódása. A javítások miatt az időmérő több mint egy félórát késett.

Az időmérő első része (Q1) a Haas-ok (Grosjean és Magnussen), az Alfa Romeo-k (Räikkönen és Giovinazzi), valamint Latifi (Williams) búcsúját hozta.

A Q2-ben Russell (Williams), Vettel (Ferrari), Kvjat (AlphaTauri), Stroll (Racing Point) és Ocon (Renault) esett ki.

A Q3 utolsó előtti körében Bottas ugrott az élre, Hamilton elé, majd Verstappen befurakodott közéjük. Az utolsó szó azonban a brité volt, aki elcsípte a pole-pozíciót, pályafutása 97.-ét. A második sorba Leclerc és Verstappen, a harmadikba Pérez és Albon, a negyedikbe pedig a két McLaren, Sainz jr. és Norris került. Gasly csak Ricciardo-t tudta megelőzni, az ausztrálnak nem volt mért köre a Q3-ban.

Eseménydús másodpercek a rajt után, a 3-as kanyarban Verstappen ütközik Pérezzel és visszaesik, Hamiltont pedig Bottas, majd Sainz is megelőzi. Utóbbi a finn elé vág, ő a leggyorsabb és vezeti a mezőnyt. Szemerkél az eső.
Az 5. körben Bottas a leggyorsabb, Verstappen megelőzi Norrist.

A 6. körben Bottas, a következőben pedig Hamilton előzi meg a meglepő éllovast aki lágy keveréken nem tud védekezni.

A 10. körben Gasly kettőt is előz és a hetedik, Strollt figyelmeztetik a pálya elhagyása miatt.

A 15. körben Ricciardo az első aki cserél, Gasly tovább vitézkedik és már a 6.

A 18. körben Stroll kívülről próbálja megelőzni Norrist, mellé kerül az egyes kanyar külső ívén, majd ráfordul a britre. Mindkét járgány megsérül, kimennek és a mezőny végére térnek vissza.
Hamilton a leggyorsabb és a 20. körben megelőzi Bottast. A rajtrácshoz képest Gasly, Vettel és Russell javított a legtöbbet.

Verstappen a 24. körben cserél közepes keverékre, Stroll pedig megkapja 5 másodperces büntetését a Norris-ügy miatt.

Sainz jr. után Vettel, majd Gasly megy ki, Hamilton tovább farag a körrekordon, pályaelhagyás miatt Grosjeant figyelmezetik, Strollt pedig éppenséggel megbüntetik: újabb 5 másodpercet kap.

A verseny felénél a 9-11. helyeken autózó Gasly-Räikkönen-Sainz jr. hármasra irányul a figyelem, majd a Pérez-Ocon párbajra. A mexikói előz, a francia visszaelőzi, de pár másodperc után ismét Pérez van elől.

A 39. körben Bottas lekörözi Albont, s már csak Ocon és a Mercedesek vannak az eredeti gumikon.

A 41. körben Hamilton, a következőben pedig Bottas cserél közepes keverékre, Grosjeant is megbüntetik a pálya elhagyása miatt.

A 45. körben már csepereg az eső, de nem annyira, hogy gumikat kelljen váltani.

A 47. körben Sainz jr. megelőzi Ricciardo-t, Bottas pedig elsőként kerül 1:20 perc alá.

Az 51. körben Albon Verstappen nyomában halad, de körhátrányban van.

Az 54. körben Stroll végleg kiáll, Latifit pedig figyelmezetik a pálya elhagyása miatt.
Ocon közepes keverékű gumijait csak az 59. körben cserélik ki lágyra, a 8. helyre tér vissza. Vettel megelőzi Räikkönent és immár a 10., Kvjatot pedig 5 másodpercre büntetik a pálya elhagyása miatt.

Erősődik a szél, Hamilton panaszkodik, azt azonban nem árulja el, hogy mije görcsölt be.

Öt körrel a vége előtt a Haas-ok kullognak a mezőny végén, Hamilton pedig 1:19 alá viszi a körrekordot.

A 64. körben Gasly tapad Pérezre, rövidesen meg is előzi, s a kockás zászlóig Sainz jr. is a mexikói elé kerül.

A kiismerhetetlen gumik, a csúszós pálya és szeszélyes időjárás végül is izgalmakat hozott a Portugál Nagydíjon.

Hamilton idei nyolcadik győzelmét aratta Portimao-ban, összességében pedig a 92-et, amivel immár egyeduralkodó. Verstappen is kipipálta 40. dobogós helyezését, s a Ferrarinál annak örültek, hogy mindkét pilótájuk vb-pontot szerzett. Räikkönen egyedül vezeti a F1-rajtok örökrangrangsorát, 324 nagydíjjal.

Forrás: Formula 1

A pilóták pontversenyében Hamiltont (251+5=256 pont), Bottas (177+2=179p), Verstappen (160+2=162p), Ricciardo (79+1=80p), Leclerc (75p), Pérez (74p), Norris (64+1=65p), Albon (64p), Gasly (63p), Sainz jr. (58+1=59p), Stroll (57p), Ocon (40p), Vettel (18p), Kvjat (14p), Hülkenberg (Racing Point, 10p), Giovinazzi (Alfa Romeo, 3p), Räikkönen (Alfa Romeo, 2p), Grosjean (Haas, 2p) és Kevin Magnussen ( Haas, 1p) követi.

A Mercedes 435 ponttal vezeti a konstruktőrök vetélkedőjét, míg a a Red Bull 226, a Racing Point 126 (15 pont levonva), a McLaren 124, a Renault 120, a Ferrari 93, az AlphaTauri 77, az Alfa Romeo 5 és a Haas 3 ponttal követi a stuttgartiakat.

Az erőforrásokat tekintve Mercedes (561p), Honda (303p), Renault (234p), Ferrari (101p) a sorrend.
Az Emilia-Romagna Nagydíj következik november elsején, Imolában.