Fotó: Mercedes

A Forma-1 71. idényének hatodik versenyét, az 50. Spanyol Nagydíjat a hatszoros világbajnok brit Lewis Hamilton (Mercedes)  nyerte a holland Max Verstappen (Red Bull) és a finn Valtteri Bottas (Mercedes) előtt.

A 66 körös, 16 kanyarral nehezített viadalon vb-pontot szerzett még a kanadai Lance Stroll, a mexikói Sergio Pérez (mindkettő Racing Point), a spanyol Carlos Sainz jr. (McLaren), a német Sebastian Vettel (Ferrari), a thai-brit Alexander Albon (Red Bull), a francia Pierre Gasly (AlphaTauri) és a brit Lando Norris (McLaren).

A leggyorsabb körért járó pluszpontot Bottas kapta.

Az első Spanyol Nagydíjat 1951-ben Juan Manuel Fangio (Alfa Romeo) nyerte nyerte a szintén argentin Jose-Froilan Gonzalez (Ferrari) és az olasz Emilio Giuseppe Farina (Alfa Romeo) előtt.

Tavaly Hamilton (Mercedes), Bottas (Mercedes), Verstappen (Red Bull) volt a dobogós sorrend. Az idei versenyig a német Michael Schumacher hatszor nyert Spanyol GP-t, Hamilton 4, Räikkönen 2, Vettel és Verstappen pedig egy-egy alkalommal.

2019-cel bezárólag a Ferrari 12 győzelmet szerzett, a McLaren 8-at, a Williams pedig 7-t.

A vasárnapi versenyig Michael Schumacher tizenkétszer állt dobogóra spanyol földön, Hamilton 8, Räikkönen 5, Vettel 5, Verstappen 3, Ricciardo 2, Bottas pedig 2 alkalommal.

Tavalyig M. Schumacher 7, Hamilton 4, Räikkönen 2, Bottas pedig egy pole-pozíciót harcolt ki.

Az erőforrások terén Ferrari (12 siker), Ford Cosworth (11) Renault (11), Mercedes (10) az örökrangsor felsőháza.

Barcelona 30. alkalommal házigazda, korábban Jarama (9 GP), Jerez de la Frontera (5), Montjuich Park (4) és Pedralbes (2) rendezett versenyt spanyol földön.

Péreznek verge sikerült megbírkóznia a koronavírussal, így Nico Hülkenberg harmadszor már nem ülhetett a Racing Point kormánya mögé.

A szabadedzéseket ezúttal is a Mercedesek uralták, Bottas után Hamilton kétszer is az élen végzett. Verstappen mindig a harmadik volt .

A szombati szabadedzésen Ocon a védőfalban kötött ki miután hirtelen kigyultak az előtte haladó Magnussen féklámpái és félre kellett rántsa a kormányt. Utólag kiderült hogy nem volt szó szándékosságról, így a büntetés elmaradt.

Az időmérő első része (Q1) a Williams-ek (Russell és Latifi), a Haas-ok (Magnussen és Grosjean), valamint Giovinazzi (Alfa Romeo) búcsúját hozta, míg a Q2-ben a Renault-k (Ocon és Ricciardo) mellett Räikkönen (Alfa Romeo), Kvjat (AlphaTauri) és – meglepetésre – Vettel (Ferrari) esett ki. A Ferrari erőforrások ezúttal is halkan muzsikáltak, hiszen a gyári csapatból csak Leclerc jutott be a Q3-ba, míg a német mellett a Haas-ok és az Alfa Romeo-k rendre elbúcsúztak.

Nagy csatában csapattársával, Hamilton megszerezte pályafutása 92. pole-pozícióját, Bottas csak 59 ezredmásodperccel maradt el. A Mercedes 68. alkalommal indulhatott mindkét pilótájával az első sorból.

Bottas elszúrja a rajtot, Verstappen és Stroll is megelőzi, Hamiltoné az első körrekord.

Az 5. körben már Verstappen a leggyorsabb, rövidesen azonban Bottas rázza meg magát és új körrekorddal vág  Stroll elé. A sereghajtó Nicholas Latifi (Williams) már fél percre van Hamiltontól.

A brit faragcsál a körrekordból, Verstappen a gumikra panaszkodik.

A 18. körben Albon kemény keverékre vált.

A 20. körben Ocon megelőzi Räikkönent, a finn mellett aztán Albon is elmegy.

A mezőny tizes felsőháza rongyolja a lágy keverékű gumikat, már az 5. helyen álló Pérezt is fél perc választja el az éllovastól.

A 21. kör végén Verstappen, a két AlphaTauri és Norris is kilátogat a bokszutcába, mind közepes keverékre váltanak.

A 23. kör végén mindkét Mercedest kihívják, visszatérésükkor Hamilton és Bottas közé Verstappen furakodik be.

Bottas visszaszerzi a körrekordot, Stroll után Leclerc, Pérez és Vettel is kimegy, így a verseny felénél már csak a két Renault és Grosjean van az eredeti gumikon.

A 37. körben, a 14. kanyarban, Leclerc a rázókőre vezeti a Ferrarit, amely megpördül és a motor leáll. Az újraindítás után a monacói az utolsó helyre esik vissza. Kivánszorog ugyan a bokszutcába, de a szerelők nem tudnak mit kezdeni: Leclerc lesz a verseny egyetlen kiesője.

Albon másodszor is gumit cserél, a 40. körben pedig Hamilton megelőzi Vettelt: a német immár körhátrányban van.

Aztán Stroll, majd Gasly is kiáll előle, lágy keveréken a 11. rajtkockából indult négyszeres világbajnok immár a 7. helyen halad.

A Mercedes-pilóták felváltva gyártják a körrekordokat, Norris is kimegy és Vettel már 5.

A 49. körben Bottas lágy keveréket kap, az 51.-ben pedig Hamilton közepest.

Az 52. körben a versenybírák vizsgálják Pérezt, aki figyelmen hagyta a kék zászlót. A mexikói rövidesen meg is kapja 5 másodperces büntetését, ami utólag kiderül, hogy 2 vb-pontjába kerül. Ugyanazon vétségért Kvjat idejéhez is hozzáadnak 5 másodpercet.

Az 56. Körben Stroll utoléri a rongyosra kopott gumikon haladó Vettelt és megelőzi, majd Sainz jr-on a sor hogy elmenjen a német mellett.

A 62. körben Norris ragad Gasly-ra, de megelőzni nem tudja.

Hamilton 1:20 perc alá viszi a körrekordot, amelyet szinte azonnal megjavít Bottas.

Egy kör van még hátra amikor a finn, a pluszpont bebiztosítása céljából, harmadszor is kilátogat a bokszutcába. Az utolsó körben Ricciardo verseny-körrekordja a múlté lesz, Bottas 1:18.183 perce a 4,655 km-es Circuit de Barcelona új csúcseredménye.

A Forma-1 történetének 1024. versenyén Lewis Hamilton pályafutása 88. sikerét könyveli el, az idei harmadikat, és már csak három győzelem választja el Michael Schumacher rekordjától.

Másrészt 6 vb-pontjának köszönhetően Vettel átlép egy álomhatárt, jelenleg 3001 pontja van. A dobogósok teljesítményét bizonyítja, hogy a negyedik helytől lefele körhátrány(ok)ról beszélhetünk!

A karaván belga földre költözik, augusztus 30-án a 65. Belga Nagydíjat rendezik meg Spa-Francorchamps-ben.