Fotó: Andy Hone / LAT Images / formula1.com

Versenybírósági döntés határozta meg az 50. Kanadai Nagydíj győztesét: a célvonalon ugyanis Sebastian Vettel (Ferrari) haladt át elsőnek Lewis Hamilton (Mercedes) előtt, de miután korábban 5 másodperces büntetést kapott, 3,658 másodperc miatt a második helyre szorult. A montreali dobogó harmadik fokára a monacói Charles Leclerc (Ferrari) állt fel.

A 70 körös versenyen vb-pontot nyert még a finn Valtteri Bottas (Mercedes), a holland Max Verstappen (Red Bull), az ausztrál Daniel Ricciardo (Renault), a német Nico Hülkenberg (Renault), a francia Pierre Gasly (Red Bull), a kanadai Lance Stroll (Racing Point) és az orosz Danyiil Kvjat (Toro Rosso). Nem fejezte be a versenyt a thaiföldi Alexander Albon (Toro Rosso) és a brit Lando Norris (McLaren).

A leggyorsabb körért járó plusz-pontot Valtteri Bottas kapta.

Az első Kanadai Nagydíjat 1967-ben rendezték meg, az ausztrál Sir John Arthur (Jack) Brabham (Brabham Repco) nyomában az új-zélandi Denis Clive (Denny) Hulme (Brabham Repco) és az amerikai Daniel Sexton (Dan) Gurney (Eagle Weslake) ért célba. Tavaly Vettel nyert Bottas és Max Verstappen előtt, a győztes volt az első a rajtrácson is.
Hetedik sikerével Hamilton beérte Michael Schumachert, Vettel két sikernél tart Kanadában. A még aktív versenyzők közül Ricciardo, Kubica és Räikkönen egy-egy győzelemmel állt a vasárnapi száguldás előtt. A legtöbbször a McLaren nyert Kanadában, 13-szor, a Ferrari 12, Williams 7, a Mercedes pedig 4 sikert gyűjtött.

Az első szabadedzésen még a Mercedesek remekeltek, aztán a Ferrari átvette az irányítást. Leclerc a második, Vettel pedig a harmadik szabadedzésen volt a leggyorsabb, s az időmérő hajrájában Vettel kicsikarta pole-pozíciót, pályafutása 56.-ét. A dán Kevin Magnussent (Haas) bokszutcai rajtra ítélták karosszériacsere miatt, s Carlos Sainz jr. is három hellyel hátrább szorult, mert feltartotta Albont.

Vettel jól rajtolt, szinte végig vezetett, de a 48. körben kisodródott a fűre és visszatértekor hatalmas fékezésre kényszerítette a mögötte száguldó Hamiltont. Tíz kör után megszületett a versenybíróság döntése is: veszélyes manőver miatt 5 másodperces büntetés.

A kockás zászlót ugyan Vettelnek lengették meg, de a győzelem végül Hamiltont illette. A német dohogott, eredetileg óvást fontolgattak a maranellóiak, de mert a szabályzat értelmében „a verseny alatt kirótt időbüntetések nem megóvhatók”, végül lemondtak róla.

Hamilton 78. GP-sikerét pipálta ki és már „csak” 13 hossz választja el Michael Schumachertől, aki már sajnos aligha javíthat örökmérlegén.

A sportág történetének 1004. nagydíja – és az idei hetedik GP után a pilóták pontversenyében Hamilton (161+1=162), Bottas (131+2=133), Vettel (100), Verstappen (88), Leclerc (70+2=72), Gasly (34+2=36), Sainz jr. (18), Ricciardo (16), Magnussen (14), Räikkönen (13), Pérez (13), Norris (12), Hülkenberg (12), Kvjat (10), Albon (7), Stroll (6), Grosjean (2) a sorrend, míg a konstruktőröknél a Mercedes (295p) vezet a Ferrari (172), a Red Bull (124), a McLaren (30), a Renault (28), a Racing Point (19), a Toro Rosso (17), a Haas (16) és az Alfa Romeo (13) előtt.

A sportág történetének 1005. nagydíját, a franciát, június 23-án rendezik meg Le Castellet-ben, a Paul Ricard High Tech Test Track-en.