Magyarok jogvédelme a Kárpát-medencében 2020 - online konferencia - 2020. november 12-14Magyarok jogvédelme a Kárpát-medencében 2020

online konferencia

2020. november 12-14.

Csütörtök

2020. november 12.

angol nyelvű nap, moderátor: Dabis Attila (nemzetközi koordinátor, Kisebbségi Jogvédő Intézet)

9:00 – 9:30MegnyitóBándi Gyula (Kisebbségi Jogvédő Alapítvány kuratóriumának elnöke, jövő nemzedékek szószólója, tanszékvezető egyetemi tanár)
9:30 – 11:30 

Gyűlöletbeszédre fókuszáló angol nyelvű panel

9:30  –  9:50      Cibó Andrea:  Hate speech targeting the Hungarian community in Romania

9:50  –  10:00    kérdések

10:00 – 10:20    Jakab Zalán Tamás: Offline Hate Speech: The Portrayal of Hungarians in Romanian Education Textbooks

10:20 – 10:30    kérdések

10:30 – 10:50    Izsák Rita: UN Standards in Tackling Hate Speech

10:50 – 11:00    kérdések

11:00 – 11:20    Bocskor Andrea: Hate Speech in Transcarpathia, and the response of EU insitutions

11:20 – 11:30    kérdések

 

11:30 – 13:00Ebédszünet
 

13:00 – 15:00

 

A KJI Trianon 100 kiadvány szerzőinek angol nyelvű előadásai

13:00 – 13:30      Komáromi László: The Question of Territorial Plebiscites after the First World War with Special Regard to Hungary

13:30 – 13:40      kérdések

13:40 – 14:10      Szegő Patrik: Yugoslav Unity, and the Dissolution of the Austria-Hungary

14:10 – 14:20      kérdések

14:20 – 14:50      Xabier Ezeizabarrena: Minority Autonomy and the Internal Aspects of Self-determination in the EU: Brief Comparative Approach from the Basque Country

14:50 – 15:00      kérdések

 

15:00 – 15:30Fiala-Butora János: Double citizenship in Slovakia – an internationally protected human right?

Péntek

2020. november 13.

magyar nyelvű nap, moderátor: Csóti György (igazgató, Kisebbségi Jogvédő Intézet)

9:30 – 12:00Restitúciós blokk a KJI partnereivel: jogszabályi háttér és konkrét külhoni esetek bemutatása

9:30 – 10:00        Losoncz Dávid (ügyvéd, Vajdaság)

10:00 – 10:30      Vukasinovic Éva (ügyvéd, Vajdaság)

10:30 – 10:40      szünet

10:40 – 11:10      Korom Ágoston (Kisebbségi Jogvédő Intézet)

11:10 – 11:30      Keszegh Tünde (ügyvéd, Felvidék)

11:30 – 12:00      kérdések

12:00 – 13:00Ebédszünet
13:00 – 16:00KJI által támogatott egyedi ügyek a Kárpát-medencében

13:00 – 13:40      Nagy Dávid (ügyvéd, Felvidék):

Falath Zsuzsanna ügye

13:40 – 14:20      Buckó György (ügyvéd, Vajdaság):

Palicsi olajfúrás ügye

14:20 – 14:30      szünet

14:30 – 15:10      Menyhárt Gabriella (ügyvéd, Erdély)

Landmann Gábor ügye

15:10 – 15:50       Diósi Artúr (ügyvéd, Kárpátalja)

Darcsi Karolina ügye

15:40 – 16:00      kérdések

Szombat

2020. november 14.

magyar és angol nyelvű nap, moderátor: Benda Vivien (jogász, Kisebbségi Jogvédő Intézet)

9:00 – 9:15Megnyitó – Bándi Gyula

 

9:15 – 9:45Vizi Balázs (tudományos tanácsadó, MTA TK KI)

A területi elv vagy személyi elv – kisebbségi nyelvi jogok a nemzetközi jogban

9:45 – 10:00Gyeney Laura (helyettes tanszékvezető, PPKE JÁK)

Ingatlanok kárpótlása: Benes-dekrétumok az uniós jog szemszögéből – Az 1948 előtti igénylők helyzete a lex specialis elve alapján

Fiatal kutatók előadásai

  1. szekció (angol nyelvű előadások)

10:00 – 10:15                  Gorcsa Oszkár: Serbian POWs in Hungary from the viewpoint of the Geneva and Hague Conventions

10:15 – 10:30                  Hazhar Jamali: Human Rights Development in Rojava

10:30 – 10:45                  Kovács Bálint: Non-territorial autonomy in East-Central Europe: what about Romania?

10:45 – 11:00                  Oleg Tankovsky: The declining number of Hungarian minorities in Transcarpathia as a result of assimilation policies

11:00 – 11:20                  Discussion

2. szekció (angol nyelvű előadások)

11:20 – 11:35                  Saru Arifin: Accompanying Minorities – The Role of the Human Rights Activities in Safeguarding the Rights of Religious Minorities in Indonesia

11:35 – 11:50                  Nagy Gergely: The League of Nations and protection of minorities

11:50 – 12:05                  Szendrei Tamás: Digitalisation and promotion of minority languages

12:05 – 12:25                  Discussion

12:25 – 13:00                  Lunch break

3. szekció (magyar nyelvű előadások)

13:00 – 13:15                  Szilágyi István: A hűtlen belső idegen – Az erdélyi magyarság követelései a román állam szemében

13:15 – 13:30                  Bonyhai Gabriella Eleonóra: Kártérítések kifizetésének buktatói a romániai visszaszolgáltatási eljárásokban

13:30 – 13:45                  Valdman István: A Máramaros megyei közbirtokosságok erdős –legelős visszaszolgáltatási ügyeinek folyamata, jogi bonyodalmai

13:45 – 14:00                  Dolinai Zsuzsanna: Ukrajna Etnopolitikai és Lelkiismereti Szabadság Állami Szolgálatának tevékenysége a kisebbségvédelem terén

14:00 – 14:20                  Kérdések, értékelés

4. szekció (magyar nyelvű előadások)

14:20 – 14:35                  Szél Napsugár Ágnes: A nemzeti kisebbséghez tartozó kiskorúak védelme, mint a gyermekközpontú igazságszolgáltatás eleme a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvényben

14:35 – 14:50                  Bukor Liza: Az online gyűlöletbeszéd és a kisebbségi csoportok

14:50 – 15:05                  Szűcs Dániel: A határon túli nemzettestekkel kapcsolatos igazgatási tevékenységek és támogatáspolitika vizsgálata a kárpát-medencei államok tükrében

15:05 – 15:20                  Kérdések, értékelés

5. szekció (magyar nyelvű előadások)

15:20 – 15:35                  Orbán Tamás: A 2017-es ukrán oktatási törvény körüli diplomáciai vita

15:35 – 15:50                  Illés Veronika: A kisebbségek definiálása, és nemzetközi jogi védelmük a 20. század első felében

15:50 – 16:05                  Tajti Enikő: Otthon a világban

16:05 – 16:20                  Virág Ádám: A szórványmagyarság helyzete egy Hunyad megyei település lakóinak perspektívájából

16:20 – 16:40                  Kérdések, értékelés

Regisztrálni lehet ma 16 óráig: kji.konferencia.jelentkezes@gmail.com

Szóljon hozzá!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük