Közel hatezren voltak kívancsiak a 2019-es Doha Open női tenisztorna döntőire szombaton délután. A párosoknál a Csan-nőverek, Latisa és Hao-Csing a negyedik helyen kiemelt Anna-Lena Grönefeld – Demi Schuurs német-holland duóval meccseltek a trófeáért.

A tajvaniak hengereltek az első szettben, amelyet végül 6-1 nyertek. A másodikban azonban fordult a kocka és Grönefeld 5-1-es vezetésnél készült adogatni, amikor eleredt az eső. A Dohában ritka jelenség mintegy 20 perc erejéig űzte ki a lelátókról a nézőket, aztán a házigazdák megmutatták mire képesek. Szűk negyedóra alatt a mintegy 30 kisegítő teljesen felszárította a pályát, a nyolc, meleg levegőt fújó gép és egy nagyerejű porszívó mellett több tucat törülköző is megtette a magáét. Az európaiak végül 6-3-ra nyerték a játszmát s jöhetett a szuper-tie-break. Ott az ázsiaiak hamar előnyre tettek szert, azt meg is őrizték és 10-6-tal tettek pontot a fináléra.

A nagy érdeklődéssel várt egyéni döntő román-belga párharc volt, az első helyen kiemelt Simona Halep a világrangsorban 21. Elise Mertens-szel találkozott. A konstancai lány mintha hazai közönsége előtt szerepelt volna, nagyon sokan szurkoltak neki piros-sárga-kék lobogókkal felszerelve. Mertensnek is megvolt a maga tábora, annál is inkább, hogy korábban két kiemeltet is meglepett, a holland Kiki Bertenst (5.) a legjobb nyolc között (6-4, 6-3), a német Angelique Kerbert (3.) pedig az elődöntőben (6-4, 2-6, 6-1).

A lányok nehezen melegedtek be, az első játék több mint 9 percet tartott és Halep sikerét hozta. Aztán 3-3-ig két-két bréket jegyeztünk, majd Halep beleerősített és zsinórban hármat nyerve 6-3-al hozta az első szettet. A másodikban is 2-0-ra vezetett, majd 2-1-re, amikor Mertens orvosi segítséget kért (és kapott) s elhagyta az arénát. Innen fordult a kocka, visszatérte után a belga egyenlített és egyre magabiztosabb szerepléssel 6-4-re nyerte a játszmát.

A döntő szettet is ő kezdte jobban, 2-0-ra vezetett, de Halepnek sikerült fordítania, 3-2. Aztán mintha kicsit elfáradt volna. A Mertenst addig megoldhatatlan feladat elé állított hosszú ütések lerövidültek és az adogatás sem ment olyan jól, mint addig. Nem sikerült négyre egyenlítenie, 3-5-nél pedig a belga már nyeregben volt és ellenfele adogatásán, 6-3-al behúzta a döntőt.

A házigazdák pazar tűzijátékkal és látványos lézer-show-val zárták a katari hetet, Mertens pedig közel 160 ezer dolláros csekket vett át.

A láthatóan nagyon csalódott Halep pályafutásának 24. WTA-fináléja nem hozta meg a 19. tornagyőzelmet és a vereség egy szép karrier 200. kudarca lett az aromán kiválóság számára. A 2014-ben győztes Halep elszalasztotta a lehetőséget, hogy belépjen azok táborába, akik kétszer tudtak nyerni Dohában: Miszkina 2003-ban és egy évvel később, a szintén orosz Sarapova 2005-ben és 2008-ban, a fehérorosz Azarenka pedig 2012-ben és 2013-ban diadalmaskodott a katari tornán.

Azzal, hogy idén a döntőbe jutott, Halep utolérte Azarenkát a mindenkori dohai győzelmek számát illetően: 14-üknél már csak a dán Wozniacki (19), a lengyel Agnieska Radwanska (17) és az orosz Kuznyecova (16) számlál többet.