A magyar csapat tagjai a franciaországi női kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjének negyedik fordulójában Románia ellen játszott mérkőzés előtt Nancyban, a Jean Weille Sportközpontban 2018. december 12-én. MTI/Kovács Tamás

A magyar női kézilabda-válogatott 31-29-re legyőzte Románia csapatát a franciaországi Európa-bajnokság középdöntőjének szerdai utolsó fordulójában, Nancyban, ennek ellenére nem jutott tovább csoportjából.

A magyar együttes előbb 28-25-re kikapott az előző tornán ezüstérmes Hollandiától, majd Horvátországot 24-18-ra, Spanyolországot pedig 32-26-ra legyőzte, így a montbéliard-i C csoport második helyén végzett.

A középdöntő II. csoportjában 38-25-re kikapott a címvédő Norvégiától, majd 26-25-re nyert Németország ellen, végső helyezése pedig a késő esti mérkőzések eredményétől függ.

Eredmény, középdöntő, 3. (utolsó) forduló, II. csoport:
Magyarország-Románia 31-29 (17-17)
––––––––––––––––-
Nancy, 1500 néző, v.: M. Bennani, S. Bennani (svédek)

lövések/gólok: 48/31, illetve 49/29

gólok hétméteresből: 5/3, illetve 7/3

kiállítások: 8, illetve 4 perc

Kovacsics Anikó, valamint Crina-Elena Pintea (b) és Gabriela Perianu, a román válogatott játékosai a franciaországi női kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjének negyedik fordulójában játszott Magyarország – Románia mérkőzésen Nancyban, a Jean Weille Sportközpontban 2018. december 12-én. MTI/Kovács Tamás

Magyarország:
––––––
Bíró – Lukács 5, Kovacsics 5, Planéta 1, Szabó L., Háfra 6, Schatzl 6, cserék: Kovács A. 4, Tóth G., Tóvizi 2, Kiss É., Lakatos 2, Pálos-Bognár, szövetségi kapitány: Kim Rasmussen

A magyar játékosok a mérkőzés előtt tudták, hogy legalább 19 góllal kellene győzniük a biztos elődöntőbe jutáshoz, és legalább 11 találattal, hogy az ötödik helyért folytathassák szereplésüket.

Pikáns volt az edzők párharca is, hiszen a magyarok szövetségi kapitánya, Kim Rasmussen 2016-ban a román CSM Bucurestit vezette Bajnokok Ligája-győzelemig a Győri Audi ETO KC elleni döntőben, míg a románok szakvezetője, Ambros Martín négyszer nyert BL-t a győriek mestereként.

Románia sokkal reálisabb továbbjutási esélyekkel várta a rangadót, és ez eleinte látszott is a két csapat játékán, ugyanis jobban összpontosított, és sokkal pontosabb, gyorsabb volt az ellenfél, ennek köszönhetően négy góllal ellépett (9-5). Rasmussen első időkérése után némileg csökkent a különbség, de a románok balátlövőjével, Cristina Neaguval szemben nem sikerült megfelelően védekezni, húsz perc alatt öt gólt lőtt.

A magyarok eleinte a két szélső, Lukács Viktória és Schatzl Nadine góljaival tartották magukat, majd a hajrában Kovács Anna és Kovacsics Anikó találataival egyenlítettek (17-17).

Kovács Anna (b) és Elena-Ceistina Florica a franciaországi női kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjének negyedik fordulójában játszott Magyarország – Románia mérkőzésen Nancyban, a Jean Weille Sportközpontban 2018. december 12-én. MTI/Kovács Tamás

A második félidő elején vezetett először a magyar együttes, majd Kiss Éva sorozatban három ziccert védett, Ambros Martín pedig időt kért. A győri kapus a folytatásban is bravúrokat mutatott be, csapattársai pedig hat perc alatt 5-0-s sorozatot produkáltak (25-20). A románok rendezték a védekezésüket, egy 4-0-s szériával felzárkóztak, de az 52. percben súlyosnak tűnő térdsérülés miatt elveszítették Cristina Neagut, aki addig

12 lövésből kilenc gólt dobott.

A zsűri a videobírós visszajátszás megtekintését követően úgy döntött, hogy nem bünteti a szabálytalankodó Planéta Szimonettát.

Az ellenfél egyenlítése után Kiss Éva újabb védéseire alapozva megint el tudtak lépni a magyarok, és mivel az utolsó szűk három percben már nem született gól, a magyarok nagy küzdelemben, bravúros teljesítménnyel győzni tudtak.

A magyar kapusok közül Kiss Éva 31 lövésből 13-at védett, Bíró Blanka 13-ból kettőt.

A két válogatott 98. alkalommal találkozott egymással, a mérleg magyar szempontból kilenc döntetlen és 33 vereség mellett immár 56 győzelem.

Hollandia-Németország 27-21 (13-11)

A csoportokból az első két helyezett jut az elődöntőbe, a harmadik pedig az ötödik helyért játszhat.
A kontinenstorna győztese kijut a 2020-as tokiói olimpiára, és a további két dobogóshoz hasonlóan kvalifikál a jövő decemberi, kumamotói világbajnokságra.

Planéta Szimonetta és Cristina-Georgiana Neagu, a román válogatott játékosa (középen, j-b) a franciaországi női kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjének negyedik fordulójában játszott Magyarország – Románia mérkőzésen Nancyban, a Jean Weille Sportközpontban 2018. december 12-én. MTI/Kovács Tamás

Rasmussen: folyamatosan fejlődött a csapat

Kim Rasmussen szövetségi kapitány szerint folyamatosan fejlődött a magyar női kézilabda-válogatott, ezért tudott remek mérleggel, négy győzelemmel és két vereséggel zárni a franciaországi Európa-bajnokságon.

"Nagyon büszke és boldog vagyok, hogy így sikerült a torna. Folyamatosan fejlődött a csapat, de szomorú vagyok azért, hogy ilyen sok szép eredménnyel, ilyen ellenfelek legyőzésével sem jutottunk tovább" – nyilatkozta szerda este a dán edző.

A magyar együttes előbb 28-25-re kikapott az előző tornán ezüstérmes Hollandiától, majd Horvátországot 24-18-ra, Spanyolországot pedig 32-26-ra legyőzte, így a montbéliard-i C csoport második helyén végzett. A középdöntő II. csoportjában 38-25-re kikapott a címvédő Norvégiától, majd Németország ellen 26-25-re, Románia ellen pedig 31-29-re nyert, ennek ellenére nem jutott tovább, végső helyezése pedig a késő esti mérkőzések eredményétől függ.

"Megint kemény meccset vívtunk a románokkal. Működött a játéktervünk, a játékosok betartották a taktikát, megcsinálták, amit terveztünk, és soha nem adták fel" – nyilatkozta.

Lakatos Rita, valamint Aneta Udristioiu (j) és Cristina Laslo (b), a román válogatott játékosai a franciaországi női kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjének negyedik fordulójában játszott Magyarország – Románia mérkőzésen Nancyban, a Jean Weille Sportközpontban 2018. december 12-én. MTI/Kovács Tamás

A román csapat a huszadik percben négy góllal vezetett, de a magyarok előbb egyenlítettek, majd a szünet után öt góllal elhúztak, végül szoros hajrában győztek.

Szabó Laura elmondta, a második félidőre keményebbé vált a védekezésük, és Kiss Éva is hozzá tudott tenni a csapat teljesítményéhez.

"Nem tudom, mi volt a fejükben, de látszott rajtuk, hogy idegesek, ezért is tudtuk tartani az előnyünket, és végül megnyerni a meccset" – mondta az Érd beállója a románokról, akik szintén a továbbjutásért küzdöttek a középdöntő utolsó fordulójában.

"Számolgattunk a meccs előtt, mindent egy lapra tettünk fel, és addig mentünk, ameddig járni tudtunk" – tette hozzá. Szabó a válogatottnak az elmúlt két hétben mutatott teljesítményéről úgy vélekedett, kihozták magukból a maximumot, de ilyen eredményekre senki nem számított.

"Hihetetlen, milyen csapatszellem alakult ki a torna végére" – mondta.

Az öt lövésből négy gólt szerző Kovács Anna elárulta, két perccel a vége előtt már érezte, hogy megnyerik a mérkőzést, mert a románok tanácstalanok voltak és sokat hibáztak.

"A csapat mindent megtett, hogy eredményesen tudjunk zárni. Az előjelekhez képest nem vallottunk szégyent, nagyon büszkék lehetünk magunkra. Nagyon sokat dolgoztunk ezért az eredményért. Olyan játékosokból állunk, akik egyénileg nem feltétlenül tudnak megnyerni egy mérkőzést" – magyarázta a Debrecen jobbátlövője.

Háfra Noémi (k), valamint Aneta Udristioiu (j) és Cristina Laslo (b), a román válogatott játékosai a franciaországi női kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjének negyedik fordulójában játszott Magyarország – Románia mérkőzésen Nancyban, a Jean Weille Sportközpontban 2018. december 12-én. MTI/Kovács Tamás

Meglátása szerint az a legnagyobb erősségük, hogy szívvel-lélekkel, együtt küzdöttek, nagyszerű volt a csapategység, és a pályán kívül is olyan jó hangulat uralkodott, hogy belevitték egymást a sikerbe.

A meccs legjobbjának megválasztott Kiss Éva elmondta, igyekezett kihozni magából a maximumot, és a többiek is nagyon jól dolgoztak.

"Az egész csapatra büszke vagyok. Jó eredményt értünk el, voltak néha hullámvölgyeink, de szerintem nagyon jól működött a csapat, és remélem, a továbbiakban is képesek leszünk fejlődni. A védekezésünkre és a kapusteljesítményre nem lehet panasz, a támadójátékunk pedig fokozatosan fejlődött" – nyilatkozta a Győr kapusa,

aki 31 román lövésből 13-at védett.

A szerdai találkozó 52. percében a románok legjobbja, Cristina Neagu súlyos térdsérülést szenvedett. Erre utalva Kim Rasmussen elmondta, a román válogatott szövetségi kapitányával, Ambros Martínnal régóta beszélnek róla, hogy a nemzetközi szövetségnek tennie kellene valamit, sokkal jobban kellene óvnia a játékosokat.

Rámutatott, hogy a válogatott hetek előtti hétvégéken mindig nemzetközi kupameccsek vannak, a csapatoknak utazniuk kell, az edzők nem engedhetik meg, hogy pihentessék a kulcsembereket, ez pedig ilyen súlyos sérülésekhez vezet.

"A felelősök gondolkodjanak el ezen, és ne csak a saját érdekeiket nézzék" – szögezte le.

A magyar csapat játékosai, miután 31-29-re győztek a román válogatott ellen a franciaországi női kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjének negyedik fordulójában játszott Magyarország – Románia mérkőzésen Nancyban, a Jean Weille Sportközpontban 2018. december 12-én. MTI/Kovács Tamás

A csapatkapitány maradéktalanul elégedett

Kovacsics Anikó csapatkapitány maradéktalanul elégedett a magyar női kézilabda-válogatott hetedik helyezésével a franciaországi Európa-bajnokságon.

"Látszott, hogy az Európa-bajnokság előtt alakult át a csapat összetétele, és először játszottunk ilyen felállásban. Kellett hozzá a tapasztalat, és kellettek hozzá a mérkőzések, hogy egyre jobban összeérjünk. Meccsről meccsre jobban játszottunk, maradéktalanul elégedettek vagyunk azzal, amit elértünk" – nyilatkozta az irányító.

A válogatott előbb 28-25-re kikapott Hollandiától, majd Horvátországot 24-18-ra, Spanyolországot pedig 32-26-ra legyőzte, így a montbéliard-i C csoport második helyén végzett. A középdöntőben 38-25-re kikapott a címvédő Norvégiától, Németország ellen 26-25-re, Románia ellen pedig 31-29-re nyert, ám négy győzelme és két veresége ellenére nem jutott tovább csoportjából, és a hetedik helyen végzett.

"A körbeverésekről nem tehetünk. A norvégoktól és a hollandoktól kaptunk ki, szerintem ők még előttünk járnak és jobb csapatot alkotnak nálunk, de egyre közelebb kerülünk hozzájuk, és utol tudjuk érni őket. Nem tudok negatívumot mondani, jó úton haladunk" – tette hozzá Kovacsics, aki 21 gólt szerzett a hat meccsen.

Kovacsics Anikó (b) és Bíró Blanka, miután csapatuk 31-29-re győzött a román válogatott ellen a franciaországi női kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjének negyedik fordulójában játszott Magyarország – Románia mérkőzésen Nancyban, a Jean Weille Sportközpontban 2018. december 12-én. MTI/Kovács Tamás

A csapatkapitány úgy vélekedett, nem sokan gondolták volna, hogy a középdöntőben hat ponttal végeznek. A nyári, debreceni junior-világbajnokságon aranyérmes magyar válogatott három tagja, Háfra Noémi, Lakatos Rita és Tóvizi Petra is rendkívül fontos szerepet kapott a kontinenstornán. Kovacsics leszögezte, mindhárom fiatal játékosnak fantasztikus volt a hozzáállása.

"Noémiről tudtuk, hogy képes a hátára venni a csapatot. Rita éles szituációban elég sokat játszott, nagyon okosan, nagyon pontosan. Ő is azt nyújtotta, amit megbeszéltünk. A csapaton végig az látszott, hogy megy előre, nagyon akar, nem volt olyan momentum, amikor bárki is feladta volna" – hangsúlyozta.

Lukács Viktória kiemelte, rendkívül fájó számukra, hogy van egy csapat, a norvég, amelyik pont nélkül került a középdöntőbe, mégis továbbjutott, ők viszont – ugyancsak négy győzelemmel és két vereséggel – nem.

"Nem vagyunk boldogok, ez nagyon fájó, de hatból négy meccset meg tudtunk nyerni, ebből lehet építkezni. Önbizalmat meríthetünk belőle, hogy ilyen szinten is méltó partnerei tudunk lenni mindenkinek" – nyilatkozta a Ferencváros jobbszélsője, aki a legtöbb időt, meccsenként átlagban több mint 52 percet töltött a pályán és 22 gólt dobott.

Klubtársa, Schatzl Nadine kifejtette, nagyon örül, hogy szerdán győzelemmel zárták az Európa-bajnokságot.
"Sajnálom, hogy haza kell mennünk, de nagyon büszke vagyok a csapatra. Ha esetleg valakinek hullámvölgye van, akkor segítjük egymást, semmiképpen sem temetjük magunkat. Mindig előrenézünk és csak pozitívan gondolkozunk.

Cristina-Georgiana Neagu (j), a román csapat játékosa, valamint Planéta Szimonetta (b) és Háfra Noémi a franciaországi női kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjének negyedik fordulójában játszott Magyarország – Románia mérkőzésen Nancyban, a Jean Weille Sportközpontban 2018. december 12-én. Magyarország-Románia 31-29. MTI/Kovács Tamás

Egymást bíztatva, egymásért küzdve tudtunk hozzáállni a mérkőzésekhez" – fogalmazott a balszélső, aki átlagban több mint 47 percet kapott alkalmanként, és 23 gólja volt.

Hangsúlyozta, Kim Rasmussen szövetségi kapitány ért a csapat nyelvén, odafigyel a játékosokra, és arra, hogy minél többet pihenhessenek. Mentálisan nagyon erőssé tette őket, és ez látszik az eredményen.

A dán edző emlékeztetett, hogy sok játékost veszítettek el, amióta a válogatottnál dolgozik, így több új embert és több fiatalt kellett beépítenie.

A magyar keretből Hornyák Dóra, Szöllősi-Zácsik Szandra, Szucsánszki Zita és Szekeres Klára családalapítás, Kisfaludy Anett, Tomori Zsuzsanna és Klivinyi Kinga sérülés miatt hiányzott, Bódi Bernadett pedig ideiglenesen lemondta a szereplést.

"Úgy gondolom, jó úton járunk, de még nem vagyunk a legjobbak. A torna során többször is bizonyítottuk, hogy jól tudunk védekezni. Tudjuk, hogy támadásban vannak még hibáink, ettől függetlenül azt látom, hogy okos gólokra vagyunk képesek. Mindent összevetve elégedett lehetek a mutatott játékunkkal, hiszen mind támadásban, mind védekezésben jó teljesítményt tudunk nyújtani" – értékelt a szövetségi kapitány.

Az Európa-bajnokság pénteki elődöntőjében a házigazda és világbajnok franciák a hollandokkal, az olimpiai címvédő oroszok pedig a románokkal találkoznak. Vasárnap este Párizsban biztosan új Európa-bajnokot avatnak, mert a négy közül egyik csapat sem nyert korábban.

A magyar csapat hetedik helye jó pozíciót jelent az olimpiai selejtező szempontjából. A vb-ről a 2-7. helyezettek – a világbajnok automatikusan ötkarikás résztvevő – játszhatnak a tokiói indulásért, ha nem sikerül a hétbe kerülni a vb-n a válogatottnak, az Eb-ről még bekerülhet a selejtező tornára.

A mérkőzés legjobb játékosának választott Kiss Éva, miután csapata 31-29-re győzött a román válogatott ellen a franciaországi női kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjének negyedik fordulójában játszott Magyarország – Románia mérkőzésen Nancyban, a Jean Weille Sportközpontban 2018. december 12-én. MTI/Kovács Tamás

Hetedik a magyar válogatott, nem lesz norvég címvédés

A magyar női kézilabda-válogatott a hetedik helyen végzett a franciaországi Európa-bajnokságon, amelynek középdöntője szerda este zárult le.

A magyar érdekeltségű II. csoportban, Nancyban az előző tornán ezüstérmes Hollandia hat góllal legyőzte Németországot, így a tabella élén végzett. A Bajnokok Ligája-címvédő Győri Audi ETO KC irányítója, Nycke Groot a vasárnapi fejsérülése miatt ezúttal nem játszott.

A hollandok sikere azt jelenti, hogy a román, a norvég és a magyar csapat azonos pontszámmal végzett a második, a harmadik és a negyedik helyen – közöttük az egymás elleni eredmények rangsoroltak -, így a címvédő Norvégia nem jutott a négy közé, a magyarok pedig a hetedik helyen zárják a tornát.

Kim Rasmussen szövetségi kapitány csapata előbb 28-25-re kikapott Hollandiától, majd Horvátországot 24-18-ra, Spanyolországot pedig 32-26-ra legyőzte, így a montbéliard-i C csoport második helyén végzett. A középdöntőben 38-25-re kikapott a címvédő Norvégiától, majd Németország ellen 26-25-re, Románia ellen pedig 31-29-re nyert.
Nantes-ban, az I. csoportban a világbajnok és házigazda franciák ugyancsak magabiztosan nyertek Szerbia ellen, így az olimpiai címvédő oroszok mellett a négy közé jutottak. Legeredményesebb játékosuk a Siófok KC irányítója, Estelle Nze Minko lett kilenc góllal.

Vasárnap este Párizsban biztosan új Európa-bajnokot avatnak, mert Románia, Hollandia, Oroszország és Franciaország sem nyert korábban.