Lewis Hamilton és Valtteri Bottas Fotó: Batchelor / XPB Images

Lewis Hamilton (Mercedes) nyerte szeptember első vasárnapján az 53 körös Olasz Nagydíjat, a brit negyedszer nyert Monzában és 59. világbajnoki sikerének örülhetett. A második helyen a finn csapattárs Valtteri Bottas, a harmadikon pedig a német Sebastian Vettel (Ferrari) végzett.

Vb-pontot nyert még az ausztrál Daniel Ricciardo (Red Bull), a finn Kimi Räikkönen (Ferrari), a francia Esteban Ocon (Force India), a kanadai Lance Stroll (Williams), a brazil Felipe Massa (Williams), a mexikói Sérgio Perez (Fortce India) és a holland Max Verstappen (Red Bull).

Az első és második szabaedzésen is a Mercedesek voltak a leggyorsabbak, a szombat gyakorlást azonban elverte a szakadó eső. Az autókat csak az utolsó negyedórában engedték ki az aszfaltkígyóra, mért kört azonban mindössze heten futottak, s a Williamsek és a Renault-k remekeltek.

Az időmérőt Hamilton nyerte aki ezzel túlszárnyalta a hétszeres világbajnok Michael Schumacher csúcsát, s 69 pole-pozícióval immár rekorder. A meglepetést Stroll és Ocon szolgáltatta azzal, hogy második, illetve harmadik helyről indult a rajtrácson.

Egyébként az időmérőt is elverte az eső: félbeszakították, az újraindítás mintegy 150 percet csúszott, s az elsőségről döntő harmadik szakasz is esőben zajlott le. Verstappen és Ricciardo mellett Fernando Alonso (McLaren) és Carlos Sainz Jr. (Toro Rosso), valamint a német Nico Hülkenberg (Renault) és a brit Jolyon Palmer (Renault) kapott rajtbüntetést a teljes motor, vagy annak különböző alkatrészeinek cseréje miatt.

A rajtot követő apróbb koccanások nem sokat változtattak a rajtsorrenden, Ocon ügyeskedett és feljött Hamilton mögé. A negyedik kör elején azonban már összeállt a Hamilton-Bottas dupla, miután Massa „rámászott’’ Verstappenre, aki jobb első kereke felnijén kellett kimenjen a bokszutcába. Büntetés nincs a brazilnak, viszont pár körrel később a brit Jolyon Palmert 5 büntetőmásodperccel sújtják mert elhagyta a pályát és ezzel előnyt szerzett magának. Vettel már harmadik, csapattársa, Räikkönen üldözi Ocont és Strollt, de a 15. kör végén megejtett kerékcsere miatt a 11. helyre jön vissza.

A Mercedesek egyre jobba elhúznak Vetteltől, nagy harc csak az élboly nyomában folyik. Elsőként Vettel (32. kör) látogat a bokszutcába, majd Hamilton és Bottas, Ricciardo a 38. körig húzza a használt gumikkal. Az ausztrál a két-két Mercedes, illetve Ferrari mögé jön vissza, a brit Jolyon Palmer (Renault) után a belga Stoffel Vandoorne (McLaren) kényszerül feladásra. A rajtrács 16. helyéről indult Ricciardo a 41. körben megelőzi Räikkönent és Vettel nyomába ered. Utolérni azonban már nem tudja és legfeljebb azzal vigasztalódhat, hogy ő  nap pilótája közönség szavazatai alapján. A hajrában a kétszeres világbajnok Spanyol Fernando Alonso (McLaren) is feladja.

Tizenhárom verseny után a pilótáknál Hamilton (238),Vettel (235), Bottas (197), Ricciardo (144), Räikkönen (138), Verstappen (68), Pérez (58), Ocon (55), Sainz jr. (36), Hülkenberg (34), Massa (31), Romain Grosjean (24), Stroll (Williams, 24), Kevin Magnussen (dán, Haas, 11), Alonso (10), Pascal Wehrlein (német, Sauber, 5) Kvjat (4), Vandoorne (1) a sorrend.
A csapatversenyben továbbra is a Mercedes (435 pont) vezet a Ferrari (373p), a Red Bull (212p), a Force India (113p), a Williams (55p), a Toro Rosso (40p), a Haas (35p), a Renault (34p), a McLaren (11p), a Sauber (5p) és a előtt.

A pontvadászat szeptember 17-én a Szingapúri Nagydíjjal folytatódik.