Ezüstgyopár-, Mákvirág-, Bolyai Farkas- és Kós Károly-díjakkal jutalmazza a pedagógusok és a diákok kimagasló eredményeit a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége immár hagyományosan évente elismerésben részesíti a kiemelkedő tanulmányi eredményeket elért diákokat, valamint kétévente a felelősségteljes oktató-nevelő munka mellett közéleti tevékenységet is kifejtett pedagógusokat.
Az RMPSZ megyei és körzeti elnökeinek javaslata alapján Ezüstgyopár-életműdíjban részesíti a pálya végéhez közeledő pedagógusokat, akik több évtizedes oktató-nevelő munkájukkal lelkiismeretesen szolgálták a romániai magyar közoktatást, életpályájuk példaértékű, munkásságuk, alkotásuk maradandóan értékmutató.
A díj emlékéremből és díszoklevélből áll.
Idén az alább jegyzett 43 pedagógus veheti át az Ezüstgyopár-díjat:
Arad megyéből Király András György; Beszterce-Naszód megyéből Magerusan Simon Katalin; Bihar megyéből Rusz Csilla Mária, Ile Erzsébet, Tóth Márta, Turzó Zsuzsánna, Zalder Éva-Mária; Fehér megyéből Fekete Magdolna és Fekete Dénes; Székelyudvarhelyről Gagyi Anna; Székelykeresztúról Larcher Mária-Ibolya és Lukács Éva; Csíkszeredából Márton Ildikó és Pöllnitz Ilona; Gyergyóditróból Petres Csaba; Hunyad megyéből Balázs Amália, Kovászna megyéből Süketes János, Urák Gyöngyvér, Gödri Márta, Nagy-Babos Edit, Nagy-Babos Tamás, László Katalin, Nagy Márta-Edit, Csáky Ernő és Sipos Zoltán; Maros megyéből Fejes Réka, Haller Béla, Kiss-Miki Melinda Magdolna, †Máthé Márta, Szász Mária és Tóth Katalin; Máramaros megyéből Vicsai János és Béres Ildikó Ibolya; Kolozs megyéből Deák Árpád, Fülöp Mária, László Sarolta, Vizi Imre; Szatmár megyéből Filip Zoltán és Gindele Imre; Szeben megyéből Keresztes Kálmán; Szilágy megyéből Katona Béla; Temes megyéből Lengyel Katalin és Paul Éva.
A Bolyai Farkas-, illetve Kós Károly-díjakkal a matematika, illetve a magyar nyelv és irodalom, valamint az anyanyelvápolás terén kiemelkedő eredményeket elért erdélyi magyar diákokat részesíti elismerésben az RMPSZ Tehetséggondozó Tanácsa. A díj elnyeréséhez összeállított pontozási rendszer értékeli a diákok országos és Kárpát-medencei versenyeken elért eredményeit és a megjelentetett saját irodalmi munkáit.
A díj emlékéremből, oklevélből és pénzjutalomból áll.
2019-ben Bolyai Farkas-díjban részesülnek:
9. osztály: Éles Júlia – Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti
Felkészítő tanár: Ványi Emese
10. osztály: Árva Norbert Ákos – Ady Endre Elméleti Líceum, Nagyvárad
Felkészítő tanár: Báthori Éva
11. osztály: Miklós Csenge – Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy
Felkészítő tanár: Ugron Szabolcs
12. osztály: Fazakas Borbála – Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár
Felkészítő tanár: Szilágyi Judit
2019-ben Kós Károly-díjjal jutalmazzák:
9. osztály: Nánia Hanna – Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely
Felkészítő tanár: Nagy-Babos Tamás
10. osztály: László Zsuzsanna – Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely
Felkészítő tanár: Murvai Éva
11. osztály: Burchardt Zsófia – Kolozsvári Református Kollégium
Felkészítő tanár: Rácz Melinda
12. osztály: Kaszta Tamás – Németh László Elméleti Líceum, Nagybánya
Felkészítő tanár: Váradi Izabella
A megye legjobb IX., X., XI. és XII. osztályos tanulója címre, azaz a Mákvirág-díjra azon középiskolás diákok pályázhattak, akik kiemelkedő eredményeket értek el tantárgyversenyeken, kulturális és sportrendezvények díjazottjai, valamint példás magatartású tanulók.
A tanulók a díjra megyénként pályázhatnak és elérhetik a bronz, ezüst, arany és gyémánt fokozatokat, aszerint, hogy a pályázó diák egyszeri, kétszeri, háromszori vagy akár négyszeri kitüntetett. Az elismerés odaítélésének szempontjai a kiváló tanulmányi eredmények, hazai és nemzetközi versenyeken, iskolán kívüli tevékenységeken, kulturális tevékenységeken való részvétel, valamint a jó magaviselet. A díjazottak számára az oklevél, valamint érem mellett az RMPSZ jutalomtáborozást is biztosít.
Idén 51 diák veheti át a Mákvirág-díjat:
IX. osztály (12 tanuló, bronz fokozat) | ||
BRONZ | Agócs Gábor Péter | Horváth János Elméleti Líceum, Margitta |
BRONZ | Back István Levente | Csíky Gergely Főgimnázium, Arad |
BRONZ | Bartha Boglárka | Benedek Elek Pedagógiai Líceum, Székelyudvarhely |
BRONZ | Éles Júlia | Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti |
BRONZ | Floca Larissa-Rusalina | Bartók Béla Elméleti Líceum, Temesvár |
BRONZ | Lojewski Erika | Ady Endre Elméleti Líceum, Bukarest |
BRONZ | Máté Ditmár | Jósika Miklós Elméleti Líceum, Torda |
BRONZ | Osváth Mihály | Téglás Gábor Elméleti Líceum, Déva |
BRONZ | Pünkösti Györk | Wesselényi Református Kollégium, Zilah |
BRONZ | Szilágyi Botond | Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely |
BRONZ | Szőcs Noémi | Bethlen Gábor Kollégium, Nagyenyed |
BRONZ | Várvédő Ákos | Németh László Elméleti Líceum, Nagybánya |
X. osztály (13 diák, melyből 6 bronz, 7 ezüst fokozat) | ||
BRONZ | Buna Blanka Boróka | Bod Péter Tanítóképző, Kézdivásárhely |
BRONZ | Csonka Nikolett | Csíky Gergely Főgimnázium, Arad |
BRONZ | Kiss Krisztián | Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti |
BRONZ | Lixandru Antónia | Kolozsvári Református Kollégium |
BRONZ | Osváth Tamás | Téglás Gábor Elméleti Líceum, Déva |
BRONZ | Szilágyi Sándor Zsolt | Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely |
EZÜST | Árva Norbert Ákos | Ady Endre Elméleti Líceum, Nagyvárad |
EZÜST | Elekes Elvira | Bethlen Gábor Kollégium, Nagyenyed |
EZÜST | Gotha Helga | Leöwey Klára Elméleti Líceum, Máramarossziget |
EZÜST | Müller Ágnes | Andrei Mureșanu Főgimnázium, Beszterce |
EZÜST | Orosz Katalin | Bartók Béla Elméleti Líceum, Temesvár |
EZÜST | Prunache Anna-Eveline | Ady Endre Elméleti Líceum, Bukarest |
EZÜST | Rokaly Barna | Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda |
XI. osztály (13 diák, melyből 2 bronz, 4 ezüst és 7 arany fokozat) | ||
BRONZ | Kiss Jolán | Sigismund Toduța Zenei Főgimnázium, Kolozsvár |
BRONZ | Simon Hanna Fatime | Salamon Ernő Gimnázium, Gyergyószentmiklós |
EZÜST | Lieb Hanna Georgina | Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti |
EZÜST | Molnár Brigitta Krisztina | Octavian Goga Főgimnázium, Nagyszeben |
EZÜST | Nyitrai Orsolya Éva | Bethlen Gábor Kollégium, Nagyenyed |
EZÜST | Spir Rebeka Petra | Csíky Gergely Főgimnázium, Arad |
ARANY | Anderlik Patrik | Téglás Gábor Elméleti Líceum, Déva |
ARANY | Bogdán Ágnes | Silvania Főgimnázium, Zilah |
ARANY | Czira Borbála | Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely |
ARANY | Derzsi Dániel | Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely |
ARANY | Éles Dávid | Arany János Elméleti Líceum, Nagyszalonta |
ARANY | Gergelyfi Beáta | Bartók Béla Elméleti Líceum, Temesvár |
ARANY | Mezey Kinga-Noémi | Németh László Elméleti Líceum, Nagybánya |
XII. osztály (13 diák, melyből 1 bronz, 2 arany és 10 gyémánt fokozat) | ||
BRONZ | Kaszta Tamás | Németh László Elméleti Líceum, Nagybánya |
ARANY | Deák Gellért-Gedeon | Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna |
ARANY | Kegyes Dávid-Valentin | Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti |
GYÉMÁNT | Erdei Csongor | Horváth János Elméleti Líceum, Margitta |
GYÉMÁNT | Ferencz Dániel | Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely |
GYÉMÁNT | Garfield Adrienne | János Zsigmond Unitárius Kollégium, Kolozsvár |
GYÉMÁNT | Gáspár-Barra Áron | Téglás Gábor Elméleti Líceum, Déva |
GYÉMÁNT | Iakab Orsolya Erzsébet | Gerhardinum Római Katolikus Teológiai Líceum, Temesvár |
GYÉMÁNT | Kurunczi Viktória | Csíky Gergely Főgimnázium, Arad |
GYÉMÁNT | Marica Edina | Áprily Lajos Főgimnázium, Brassó |
GYÉMÁNT | Nagy Andrea | Ady Endre Elméleti Líceum, Bukarest |
GYÉMÁNT | Péter István | Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda |
GYÉMÁNT | Varhanyovszki Réka Mária | Leöwey Klára Elméleti Líceum, Máramarossziget |
A díjak kiosztását 2019. október 12-én, szombaton 10.00 órától a szovátai Teleki Oktatási Központban tartjuk.
Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége