Megkezdte a szereplését Malmőben, a férfi kézilabda Európa-bajnokságon a magyar válogatott. Az első ellenfél Oroszország volt, amely ellen a koncentrált, jó játék egygólos sikert (26–25) hozott.

Bánhidi Bence négy góllal vette ki a részét a sikerből (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)

FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG

CSOPORTKÖR, 1. FORDULÓ

E-CSOPORT (Malmö)

MAGYARORSZÁG–OROSZORSZÁG 26–25 (14–13)

Malmö, 9202 néző. V: Jurinovic, Mrvica (horvátok)

MAGYARORSZÁG: MIKLER – Hornyák 1, Máthé, SIPOS A. 1, Bánhidi 4, SZITA 4, Győri 3. Csere: BÓKA 3, BALOGH ZS. 7 (5), Ligetvári 2, Nagy B. 1, Fekete B., ifj. Rosta. Szövetségi kapitány: Gulyás István

OROSZORSZÁG: Kirejev – Siskarjov 2, Szurinszkij 2, Zsitnyikov 2, KALARAS 4, SZANTALOV 5, Gyibirov 3 (1). Csere: Zabolotyin (kapus), A. Kotov, Szoroka, Kovaljev, Jermakov 1, Atman, KOSZOROTOV 4, Andrejev 2. Szövetségi kapitány: Eduard Koksarov

Az eredmény alakulása. 4. p.: 2–1. 10. p.: 6–4. 16. p.: 6–7. 23. p.: 9–11. 27. p.: 12–11. 38. p.: 19–15. 44. p.: 20–19. 53. p.: 25–21. 57. p.: 25–25

Kiállítások: 6, ill. –

Hétméteresek: 5/5, ill. 3/1

ÖSSZEFOGLALÓ

Bár leginkább a dán–izlandi skandináv rangadóra hangoltak a Malmö Aréna szurkolói, azért az előtte rendezett magyar–oroszra is összejött a telt ház, sőt, akadtak a lelátón olyan magyar drukkerek is, akik Hódmezővásárhelyről, Csurgóról és Balatonalmádiból egészen Svédországig követték a válogatottat, és tízezer ember között is hallatszott a hangjuk, amikor szükség volt rá.

„Én is ki fogok menni a lelátóra szurkolni a csapatnak!” – mondta a sajtóterem nagyon kedves magyar önkéntese, aki tíz éve él szüleivel a svéd városban, és mivel vendéglátást tanul, az iskolája kitalálta, hogy a diákok jöjjenek ki a férfi kézilabda Európa-bajnokságra. Nos, a 18 éves Adélnak volt is miért szorítania, mert nagyon sok minden múlt a magyar válogatott oroszok elleni első csoportmeccsén, amely tulajdonképpen a nemzeti csapat debütálása is volt, élesben ugyanis először lépett pályára ez a megfiatalított válogatott.

Gulyás István első tétmeccsére a Mikler Roland, Hornyák Péter, Máthé Dominik, Sipos Adrián, Bánhidi Bence, Szita Zoltán, Győri Mátyás felállásban küldte pályára a csapatot, támadásban a balszélső Bóka Bendegúz váltotta Sipost, az első gólunkat pedig Győri szerezte.

Egyáltalán nem kezdtünk megilletődötten, tíz perc után 6–4-re vezettünk, higgadtan és megfontoltan játszottunk. A magyar válogatott fegyelmezetten védekezett, szépen kidolgozta a támadásait, és lassította a játékot, láthatóan nem akart belemenni egy rohanós adok-kapokba, mert abból lehet, hogy az oroszok jöttek volna ki jobban, akik azonban valamiért szintén nem erőltették a gyors játékot.

Bár a magyar alakulat a széleket szépen levédekezte, a félidő felénél azért meglátszott, miről beszélt néhány napja a kapitány: ahogy hibázott a magyar csapat, azonnal lecsapott rá az ellenfél, és megbüntette, emiatt volt is egy olyan hatperces periódus, amikor gólt nem szereztünk, az oroszok viszont fordítottak. Ez azonban azért nem volt annyira látványos, mert ők is sokat hibáztak, amit legalább olyan hatékonysággal használtunk ki mi is.

A munkából mindenki kivette a részét, és azt tette, amire éppen szükség volt, amire a legjobb példa, amikor a védekező-specialista Sipos Adrián szerzett gólt lerohanásból – ez volt neki a huszadik találata a nemzeti csapatban –, de rá jött ki a helyzet, és ha neki kell futnia, hát akkor neki kell futnia.

Nagy Bence is feliratkozott a gólszerzőink közé (Fotó: MTI)

A félidőt egy góllal meg is nyerte a magyar együttes (14–13), de a leginkább biztató jel az volt, hogy ugyan időnként volt egy-egy rövid bizonytalanság, de nem voltak nagyobb hullámvölgyek a játékban.

A szünetben a magyar csapat agilitása semmit sem csökkent, a második játékrészt is remekül kezdte, és a védelmek keménysége sem változott. A 38. percben Balogh Zsolt hetesével már 19–15-re vezettünk, mire a másik kispadnál időt is kért Eduard Koksarov. Az első tíz perc után jött az első nagyobb hullámvölgy, amikor elkezdtünk hibázni, és eladni a labdákat, ekkor viszont Mikler Roland bizonyította a világklasszisát, mert előbb Tyimur Gyibirov, majd Dmitrij Kovaljov hetesét is védte. Hogy mennyit számít a jelenléte, jól mutatta, amikor a második büntetőnél Gyibirov egyszerűen belökte a pályára Kovaljovot, végezze el helyette, mert ő ugyan oda nem áll még egyszer hetest dobni Miklernek. És annak azért van súlya, ha sikerül egy Gyibirov kaliberű világklasszist elbizonytalanítani. A magyar válogatott meg is úszta ezt a periódust, ami lélektanilag is nagyon fontos volt, mert ahelyett, hogy egyenlő lett volna az állás, újra elhúzott négy góllal (24–20).

Mikler újabb védése után az utolsó két percre egygólos előnnyel fordult a magyar csapat (26–25), de akkor sem esett kétségbe senki, amikor Bánhidi lövését bravúrral védte Viktor Kirejev, főleg hogy egygólos magyar vezetésnél a meccs emberének választott Miklerben is elakadt Gyibirov kísérlete. A vége 26–25 lett, 2016. január 16., a Montenegró elleni 32–27-es lengyelországi győzelem után újra Európa-bajnoki meccset nyert meg a magyar férfi kézilabda-válogatott, és ami még ennél is nagyobb szó, hogy – a Szovjetuniót is beleértve – világversenyen először győzte le Oroszországot!