Fotó: sportolimpia.ro

A Mi Olimpiánk 2017 volt a neve annak a nagyszabású eseménynek amelyen erdélyi magyar középiskolák csapatai vettek részt több sportágban is. Kolozsvár harmadízben adott otthont a versenyeknek.

Kosárlabda

A hét fiúcsapatot két csoportba osztották, az elsőben a Márton Áron Főgimnázium (Csíkszereda, a továbbiakban MÁFg, edző: Ball Szabolcs), Mikes Kelemen Elméleti Líceum (Sepsiszentgyörgy, a továbbiakban Mikes KEL, edző: Fejér Zoltán), Bolyai Farkas Elméleti Líceum (Marosvásárhely, a továbbiakban Bolyai KEL, edző: Jakab Barna) és a Backamadarasi Kis Gergely Református Kollégium (Székelyudvarhely, a továbbiakban BKGRK, edző: Vass Imre), a másodikban pedig a Kölcsey Ferenc Főgimnázium (Szatmárnémeti, a továbbiakban Kölcsey FFg, edző: Filip Zoltán), a János Zsigmond Unitárius Kollégium (Kolozsvár, a továbbiakban JZSUK, edző: Boda Attila) és a Bethlen Gábor Kollégium (Nagyenyed, a továbbiakban BGK, edző: Kerekes Ferenc) kapott helyet.

Az első csoport eredményei: Bolyai FEL-Mikes KEL 67-60, MÁFg-BKGRK 47-24, BKGRK-Mikes KEL 57-38, MÁFg-Bolyai FEL 53-45, MÁFg-Mikes KEL 54-38, Bolyai FEL-BKGRK 58-48. A sorrend: 1. MÁFg 6p, 2. Bolyai FEL 5p, 3. BKGRK 4p, 4. Mikel KEL 3p.

A második csoport eredményei: Kölcsey FFg-JZSUK 50-29, Kölcsey FFg-BGK 66-19, JZSUK-BGK 36-24. A sorrend: 1. Kölcsey FFg 4p, 2. JZSUK 3p, 3. BGK 2p.

Az elődöntőben keresztbe játszott a csoportok két-két legjobbja: MÁFg-JZSUK 53-31 és Bolyai FEL-Kölcsey FFg 72-40.

A kisdöntőben a kolozsvári unitáriusok kezdtek jobban, de a nagyszünetben már a szatmárnémeti gárda vezetett és meg is nyerte a mérkőzéset, 50-40-re. A győztesektől csak Juhász (11) és Körösi G. (10) ért el legalább tíz pontot, míg a másik oldalon Balon-Ruff (16, 4×3) és Juhos (12).

A tornazáró finálé nagy csatát, izgalmas eredményalakulást hozott. Bár a csíkiak kezdtek jobban, a nagyszünetben már a vásárhelyiek vezettek  22-17-re. Az előzőkhöz hasonlóan pontszegény harmadik negyedben a „mágosok” szépítettek (26-28), így a döntés az utolsó tíz percre maradt. Ekkor a csíki játékosoknak sikerült megtalálni a riválisok magassági fölényének ellenszerét, a büntetőpárbajt megnyerve megérdemelt győzelmet arattak, 49-42. Szopos 16, Pál pedig 12 (2), míg Tar 20, Kurcsi pedig 15 pontot dobott.

A győztesek: Birta Albert, Cseke Tibor, Pál Ákos Attila, Szopos Dávid, Tamás Benedek, Csibi-Kuti Tamás, Zonda Zsolt, Benkő Magos és Kenyeres Ádám.

A legjobb játékosnak (MVP) a csíki Tamás Benedeket válaszották. Tar Krisztián (Bolyai) 79, Pál Ákos 66, Birta Albert 59, Szopos Dávid 59, Juhos Szilárd (JZSUK) 59, Bokor Balázs pedig 55 pontot szerzett.

A hat leánycsapat körmérkőzést vívott. Eredmények: Mikes KEL (edző: Sztojka Péter)-Bolyai FEL (edző: Jakab Barna) 52-26 (a tavalyi döntő visszavágóján a 2016-os győztes simán kikapott az idén veretlen maradt szentgyörgyiektől), Kölcsey FFg (edző: Uta Andrea)-Báthory István Elméleti Líceum ( Kolozsvár, a továbbiakban Báthory IEL, edző: Boros Miklós) 34-25, Salamon Ernő Gimnázium (Gyergyószentmiklós, a továbbiakban Salamon EG, edző: Elekes Ágnes)-BKGRK (edző: Vass Imre) 57-32, BKGRK-Báthory IEL 35-33, Mikes KEL-Kölcsey FFg 50-24, Salamon EG-Bolyai FEL 50-25, Mikes KEL-Báthory IEL 46-20, Salamon EG-Kölcsey FFg 43-26, BKGRK-Bolyai FEL 44-28, Mikes KEL-Salamon EG 30-14, Kölcsey FFg-BKGRK 32-27, Báthory IEL-Bolyai FEL 40-21, Mikes KEL-BKGRK 44-23, Salamon EG-Báthory IEL 47-18, Kölcsey FFg-Bolyai FEL 70-29.

A végeredmény: 1. Mikes Kelemen EL 10p, 2. Salamon Ernő G 9p, 3. Kölcsey Ferenc Fg 8p, Backamadarasi Kis Gergely RK 7p, 5. Báthory István EL 6p, 6. Bolyai Farkas EL 5p.

A győztes csapat: Kovács Kriszta, Kovács Kincső, Márk Emőke, Deák Adrienne, Mátyás Anita, Fazakas Boróka, Jankó Edit, Héjja Tímea, Héjja Tamara. A torna legjobbja (MVP) Jankó Edit lett, a legtöbb pontot Kovács Kincső (Mikes, 89), Horváth Mercedes (Báthory, 70), Czimbalmos Ágnes (Salamon E., 68), Kállay Eszter (Kölcsey, 56) és Karácsony Orsolya (Backamadarasi Kis Gergely, 56) szerezte.

A játékvezetés csöppet sem könnyű feladatát Szőcs Janka, Mezei Alpár, Iulia Gligor, Vlad Irimies, Mihai Hurgoi, Borbély-Bándy Botond és Boros Miklós látta el becsülettel, az elektronikus eredményjelzőtáblát Veres Adrienn és Csulak Noémi kezelte.

Turós-Jakab László

A többi sportág győztesei:

Úszás

Fiúk, 50 m gyors: Mihály Zsolt Hunor (Mikes Kelemen Elméleti Líceum)
Fiúk, 50 m hát: Mihály Zsolt Hunor (Mikes Kelemen Elméleti Líceum)
Fiúk, 50 m mell: Adorján Előd (Márton Áron Főgimnázium)
Lányok, 50 m gyors: Kovács Kriszta Nóra (Csiky Gergely Főgimnázium)
Lányok, 50 m hát: Székely Éva ( Bolyai Farkas Elméleti Líceum)
Lányok, 50 m mell: Lukács Henrietta (Bolyai Farkas Elméleti Líceum)

4×50 m vegyes gyorsváltó: Apáczai Csere János Elméleti Líceum

Atlétika

Fiúk, 100 m sík: Molnár László (Apáczai Csere János Elméleti Líceum)

Fiúk, 1000 m sík: Rogoz-Lőrincz Erik (Onisifor Ghibu Elméleti Líceum)

Fiúk, súlylökés: Maneasz Roland-Levente (Apáczai Csere János Elméleti Líceum)
Fiúk, távolugrás: Molnár László (Apáczai Csere János Elméleti Líceum)
Lányok, 80 m sík: Réti Krisztina (Domokos Kázmér Szakközépiskola)
Lányok, 800 m sík: Réti Krisztina (Domokos Kázmér Szakközépiskola)
Lányok, súlylökés: Dósa Kinga (Báthory István Elméleti Líceum)
Lányok, távolugrás: Gozner Ingrid Fanni (Báthory István Elméleti Líceum)
4×100 m vegyes váltó: Bolyai Farkas Elméleti Líceum

Asztalitenisz, fiúk: Bardocz Szilárd Zsolt (Baróti Szabó Dávid Technológiai Líceum)
Asztalitenisz, lányok: Brasai Izolda (Baróti Szabó Dávid Technológiai Líceum)
Asztalitenisz, vegyespáros: Farkas Bence, Varga Krisztina (Bolyai Farkas Elméleti Líceum)
Labdarúgás: Puskás Tivadar Szakközépiskola
Kézilabda, fiúk: Cserey-Goga Technológiai Líceum

Kézilabda, lányok: Márton Áron Főgimnázium

Kosárlabda, fiúk: Márton Áron Főgimnázium

Kosárlabda, lányok: Mikes Kelemen Elméleti Líceum
Röplabda, fiúk: Báthory István Elméleti Líceum

Röplabda, lányok: János Zsigmond Unitárius Kollégium

Strandröplabda, fiúk: Gheorghe Pop de Băseşti Technikai Líceum
Strandröplabda, lányok: Kölcsey Ferenc Főgimnázium
Strandröplabda, vegyes: Báthory István Elméleti Líceum

 

A versenyeken a Báthory István Elméleti Líceum diákjai szerezték a legtöbb érmet (4 arany, 7 ezüst, 5 bronz). A Bolyai Farkas Elméleti Líceum tizenegy dobogós helyezéssel (4-4-3) a második, az Apáczai Csere János Elméleti Líceum pedig 10 éremmel (4-2-4) a harmadik helyet szerezte meg a medáltáblázaton.