Fotó: Albert Levente

Bár a csapatbemutatóra kevesebben voltak kíváncsiak, a tegnap este hétkor induló prológra már begyűltek a sepsiszentgyörgyiek a főtérre, de sokan szurkoltak bringásainknak az 5,3 km hosszú pálya mentén is.

Mindannyian sporttörténelmi pillanatoknak voltak tanúi, hiszen a megyeszékhelyről első ízben rajtolt Székelyföld Kerékpáros Körversenye, amelynek az idei a tizenegyedik kiírása.

A nyitány a Tusnad Drag Cycling Team moldovai kerekese, Nicolae Tavovichii sikerét hozta. A viadal mezőnye ma 11 órától Kovásznáról vág neki a 160 km-es Kastély-szakasznak, amelynek útvonala orbai-, kézdi-, sepsiszéki és erdővidéki településeken halad át.

Tizenöt alakulat– öt kontinentális, nyolc klubcsapat és két válogatott – nevezett a tizenegyedik Székelyföld Kerékpáros Körversenyére, amely a Tusnad Drag Cycling Team moldovai légiósa, Nicolae Tavovichii számára kezdődött a legjobban, hiszen ő volt a leggyorsabb az 5,3 km-es prológon. Másodikként a steauás Daniel Crista, harmadikként pedig a német Florian Bissinger (WSA Greenlife) teljesítette a távot.

A körverseny nyitószakaszát a 18 órakor kezdődő hivatalos csapatbemutató előzte meg, a verseny menedzsere, Ráduly Róbert Kálmán pedig úgy nyilatkozott, hogy jó ötletnek bizonyult Háromszékre hozni a verseny nyitányát. Miután az utolsó csapat is levonult a sepsiszentgyörgyi főtéren felállított színpadról, tapintható volt a feszültség a versenyzők között, mindenki a rajtra koncentrált, melegített, és gondolatban a leküzdendő öt kilométeres pályát vizualizálta.

Pontban hét órakor a szerb Nebojša Jovanović (Szerb válogatott) indult elsőként, utána pedig 30 mp különbséggel következett a mezőny többi tagja, amely össze­sen nyolcvanhárom sportolót számlált. Jovanović 7:28 perc alatt teljesítette a távot, vetélytársainak ezt az időt kellett túlszárnyalniuk.

A prológ későbbi győztese, Nicolae Tavovichii az első harmincban startolt a Szent György-szobor mellett felállított pódiumról, és fantasztikus tekerés végén 7:04 perces idővel átvette a vezetést.

A szentgyörgyi dobogó: Daniel Crista, Nicolae Tavovichii és Florian Bissinger.

A folytatásban két kérdés fogant meg a nagy számban összegyűlt szentgyörgyi sportkedvelők fejében: az első, hogy valaki meg tudja-e előzni Tavovichiit, és a második, hogy hét percen belül teljesíthető-e a táv. Pechünkre és a moldovai kerékpáros szerencséjére senki sem tudta maga mögé utasítani, de Daniel Crista (Steaua) mindössze 2 mp-cel (7:06 perc), míg a 2011-es Székelyföld Kerékpáros Körversenye győztese, Florian Bissinger (WSA Greenlife) 5 mp-cel (7:09 perc) volt csak lassabb nála. A mezőnyből Novák Károly Eduárd vágott neki utolsónak a megyeszékhelyi prológnak, és 7:46-os ideje az 51. helyre volt elég, ám óriási tapsvihar és ujjongás közepette haladt át a célvonalon.

Mára a mezőny átköltözött Kovásznára, hiszen a fürdővárosból startol a körverseny első szakasza. A kerékpározók Orbai­székről indulva, kézdi- és sepsiszéki települések érintésével haladnak Erdővidék felé, majd onnan a székelyudvarhelyi cél felé veszik az irányt. A háromszéki szakaszon lesz három részhajrá: egy-egy Kézdivásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön és Baróton. A tervezett útvonal: Kovászna (rajt, Ștefan cel Mare utca)–Zabola–Imecsfalva–Szentkatolna–Kézdivásárhely (Gyár utca)–Csernáton–Maksa–Sepsiszentgyörgy (Építők–Păiuș David–1918. december 1.–Váradi József–Gábor Áron–Stadion–Dózsa György–Kós Károly–József Attila utca)–Előpatak–Árapatak–Hidvég–Lüget–Bölön–Nagyajta–Miklósvár–Köpec–Barót (Szabadság utca)–Olasztelek–Vargyas–Székelyudvarhely.