Késely Ajna második érmét nyerte a glasgow-i úszó-Európa-bajnokságon / FOTÓ: MUDRA LÁSZLÓ – ORIGO

Az úszóversenyek ötödik napjával folytatódott kedden a 34. „vizes” Európa-bajnokság küzdelemsorozata.

A glasgowi Tollcross International Swimming Centre-ben a női gyorsúszás leghosszabb versenyszámával, az 1500 méterrel indult a műsor. 800 m-en megszerzett aranyérme után a 19 éves olasz Simona Quadarella (15:51.61 perc) ezúttal is remekelt, mégpedig rajt-cél győzelemmel. A német Sarah Köhler (15:57.85p) ezüstérmet szerzett, Késely Ajna (16.03.22p) pedig bronzot. A 17 éves budapesti lány korábban 800-on második volt.

Késely Ajna az úszó-Eb egyik legnagyobb magyar sztárja / FORRÁS: AFP/OLI SCARFF

Magyar szempontból a folytatás már nem sikerült a legjobban, hiszen Hosszú Katinka a dobogóról is leszorult a 100 m hát fináléjában. Az Iron Lady-nek becézett kiválóság 59.64mp után csapott célba, három századmásodperccel a bronzérmet kicsikart olasz Carlotta Zofkova után. Európa-bajnok az orosz Anasztaszija Feszikova (59.19mp), ezüstérmes pedig a brit Georgia Davies (59.36mp). A magyar Burián Katalin 1:00.05 perce a hatodik helyhez volt elegendő.

Hosszú Katinka nagyot hajrázott, de lemaradt az éremről / FORRÁS: PATRICK B. KRAEMER

A 200 m vegyes elődöntőiből Hosszú Katinka a második (2:10.49 perc), Jakabos Zsuzsanna pedig a hatodik (2:12.96p) legjobb idővel jutott a szerdai fináléba. Verrasztó Evelyn ideje (2:15.04p) is elég lett volna a legjobb 16 közé jutáshoz, de a szabályzat értelmében csak két magyar léphetett ki az előfutamokból.

Jakabos Zsuzsanna bejutott a női 200 méteres vegyesúszás döntőjébe / FORRÁS: MTI/EPA/PATRICK B. KRÄMER

A szerdai döntőben az Iron Lady legnagyobb ellenfele a brit Siobhan-Marie O’Connor (2:09.80p), de olasz Ilaria Cusinato-tól (2:10.77p) és a svájci Maria Ugolkovától (2:11.41p) is tartania kell.

200 m háton Telegdy Ádám 1:59.05 percet úszott az elődöntőkben és a 11. helyen zárt. A délelőtti  előfutamok három legjobb eredménye oroszokhoz fűződik, de ugyanaz a szabályzat csak Jevgenyij Rilovnak és Grigorij Taraszevicsnek kedvezett, Kliment Kolesznikov nem indulhatott délután.

Telegdy Ádám sokáig az élen volt, de nem jutott döntőbe / FOTÓ: MUDRA LÁSZLÓ – ORIGO

A 100 m gyors elődöntőiben a svéd Sarah Sjöström beállította saját Eb-csúcsát (52.67mp), 50 m mellen pedig a brit Adam Peaty tovább faragott délelőtti 26.50 mp-es Eb-csúcsából ami a szerdai döntőig 26.23 mp.

50 m pillangón az ukrán Andrij Govorov Eb-csúccsal (22.48mp) nyert, megelőzve a brit Benjamin Proudot (22.78mp) és az orosz Oleg Kosztint (22.97mp).

A 200 m mell Európa-bajnoka az orosz Julija Jefimova, aki korábban 100-on is nyerni tudott. A csecsenföldi születésű kiválóság 2:21.31 percével szemben a spanyol Jessica Vall Montero 2:23.02-t, a brit Molly Renshaw pedig 2:23.43-at tudott felmutatni.

Meglepő győztest avattak 200 m gyorson, ahol a 8-as surranópályán úszó brit Duncan W. Scott mindenkit megelőzve, 1:45.34 perc után csapott célba. Az ezüstérmet a nagy esélyes litván Danasz Rapszysz (1:46.07p), a bronzot pedig az orosz Mihajil Dovgaljuk (1:46.15p) szerezte meg. A másik hazai kedvenc, James Guy 5 századmásodperc miatt szorult le a dobogóról.

A nap utolsó fináléja a 4x200 méteres női gyorsváltó volt. A britek (7:51.65p) nyertek az oroszok (7:52.87p) és a németek (7:53.76p) előtt. A délelőtti előfutamokban a magyar, a svájci, de még az olasz váltó sem indult.